Jak optycznie zwiększyć mieszkanie?

Wykorzystanie luster do optycznego powiększenia przestrzeni

Jak optycznie powiększyć pokój? Najłatwiej zrobisz to przy pomocy luster. Ich gładka, odbijająca światło powierzchnia potrafi zwiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie! Zacznij od jednego lustra zawieszonego poziomo, jeśli chcesz poszerzyć pomieszczenie lub pionowo, gdy zależy Ci na jego wydłużeniu. 

W salonie lub sypialni na lustro wybierz miejsce tuż przy oknie. W ten sposób odbijesz naturalne światło docierające z zewnątrz i rozświetlisz wnętrze, dodając mu przestronności. Możesz postawić na jedno lustro lub zbiór mniejszych zwierciadeł, tworzących oryginalną mozaikę. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie lustra stanowiły główny punkt dekoracyjny pomieszczenia. Zwłaszcza, że obecnie masz do dyspozycji wiele różnych zwierciadeł, wśród których z pewnością znajdziesz te w określonym stylu.

Dobrym pomysłem na optyczne powiększenie pokoju są też meble z lustrzanymi elementami. Wykorzystaj je w sypialni (szafa z jednym lustrem) lub w wąskim korytarzu (duża zabudowa komandor w całości pokryta lustrem), gdzie efekt głębi i przestronności jest najbardziej potrzebny. Oczywiście lustrzana powierzchnia mebli wymaga częstszego czyszczenia niż którakolwiek inna, zwłaszcza gdy w domu z dziećmi, ale jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu małego pokoju, musisz się z tym liczyć.

Oświetlenie jako klucz do większej przestrzeni

Oświetlenie jest kluczowym elementem w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane i skonfigurowane może diametralnie zmienić Twoje mieszkanie! Jak optycznie powiększyć pokój? Przede wszystkim wpuść do niego więcej naturalnego światła. Z nim każde pomieszczenie od razu wydaje się jaśniejsze i przestronniejsze. Zwłaszcza w małych mieszkaniach zamiana ciężkich zasłon na delikatne żaluzje i częstsze ich ściąganie zrobi ogromną różnicę. 

Zrezygnuj z dużych i masywnych żyrandoli oraz lamp wiszących. Takie oświetlenie tworzy cienie na suficie, które pomniejszą, zamiast optycznie powiększyć pokój. Jeśli dopiero planujesz zakup oświetlenia, wybierz kilka drobnych lamp i ustaw je w różnych, nieco oddalonych od siebie punktach. Przestronności i jednocześnie przytulności doda połączenie kinkietów bocznych z lampą podłogową. Stojąca skutecznie oświetli ciemne zakamarki pokoju, włączając je do użytku. Łącząc wspomniane wcześniej lustra z dobrym oświetleniem, zyskasz jeszcze lepszy efekt optycznego powiększenia wnętrza, bo światło będzie po prostu lepiej rozkładać się w pomieszczeniu. 

Wymienione rozwiązania z powodzeniem wykorzystasz niemal w każdej części mieszkania, również korytarzu. Wyjątek stanowi łazienka. W niej oczywiście lampa podłogowa nie będzie dobrym pomysłem, ale punktowe oświetlenie w formie spotów wpuszczanych w sufit czy kinkietów bocznych już tak!

Wpływ jasnych kolorów na percepcję przestrzeni

Kolory powiększające pokój naprawdę istnieją. Zaliczamy do nich wszystkie jasne, stonowane barwy, jak beże, szarości, biel i pastele

Jak pomalować pokój, żeby go optycznie powiększyć?

Sufit powinien być wyraźnie jaśniejszy niż reszta ścian. W jego przypadku klasyczna biel to zawsze dobry kierunek. Obejmij nią dodatkowy, 10-centymetrowy pasek na ścianach, a pomieszczenie wyda się wyższe i dzięki temu wyraźnie większe. Wyjątkowo małe pomieszczenia, jak korytarze, potraktuj dwoma kolorami – ciemniejszą farbą pomaluj krótsze ściany, a jaśniejszą dłuższe. To naturalny sposób na optyczne wydłużenie i poszerzenie tego kłopotliwego miejsca w domu. Zwróć też uwagę na stopień połysku. Matowe i porowate powierzchnie absorbują światło, a gładkie i delikatnie błyszczące odbijają je, co również optycznie powiększa pokój. Nie musisz za wszelką cenę unikać ciemnych kolorów, ale na pewno stosuj je oszczędnie i z wcześniejszym zaplanowaniem.

Jasne podłogi też mają znaczenie

W toku rozmyślań nad tym, jak optycznie poszerzyć pokój, nie zapominaj o podłodze. Kiedy Twoje mieszkanie przeszło już generalny remont i możesz zmienić tylko drobne rzeczy, tworzenie nowej podłogi raczej nie wchodzi w grę. Ale jeśli jesteś na etapie planowania wykończenia, postaraj się, by podłoga była jasna i w podobnej tonacji kolorystycznej względem ścian. Białe, kremowe i popielate panele podłogowe to w większości przypadków gwarancja optycznego powiększenia wnętrz.

Wzory i motywy wizualnie powiększające przestrzeń

Zbyt duża liczba i różnorodność wzorów oraz faktur przytłacza, a to prosta droga do optycznego pomniejszenia wnętrza, zamiast powiększenia. Dlatego panuje twierdzenie, że małe mieszkania lubią minimalizm. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z ciekawych rozwiązań estetycznych. Istnieje bowiem kilka trików na to, jak powiększyć pokój optycznie, korzystając z ładnych motywów wizualnych.

Przede wszystkim sięgnij po paski. Wąskie i pionowe wydłużą pomieszczenie, a szerokie i poziome – poszerzą. Oczywiście jaśniejsze paski muszą sąsiadować z ciemniejszymi, by cały projekt miał sens. Nie powinny jednak być zbyt mocno kontrastowe; raczej kieruj wzrok w stronę pasteli. Namaluj je samodzielnie chwytając za pędzel lub wykorzystaj gotowe tapety ścienne. Możesz też zamontować lamele. To pionowe listwy, najczęściej drewniane, które dodają pomieszczeniom trójwymiarowości. Z nimi uczynisz również wnętrze bardziej eleganckim.

Nie przepadasz za takimi paskami? Nie musisz ich stosować! Zamiast tego wypróbuj kilka prostych, ale perspektywicznych linii, zbiegających się w jednym punkcie. Taki wzór dodaje głębi i optycznie powiększa wnętrze. Podobny efekt uzyskasz, stosując tapety 3D. Przy czym w małym pokoju – by go wizualnie powiększyć – lepiej użyć tapety z motywem krajobrazu niż w geometryczny czy kwiatowy wzór. Malunek ogrodu, panorama miasta lub górski horyzont niejako rozciągną ścianę poza rzeczywisty punkt i stworzą iluzję dodatkowego pomieszczenia w mieszkaniu. To strzał w dziesiątkę!

Efekt powiększenia umocnisz zachowując motyw jednolitości. Chodzi o to, by zatrzeć granicę między pokojami, stosując identyczną lub bardzo podobną kolorystykę – na podłodze, ścianach lub chociaż w meblach i dodatkach. Takie płynne przejście jednego pomieszczenia w drugie też stwarza wrażenie, jakby mieszkaniu przybyło kilka metrów kwadratowych.

Funkcjonalność i lekkość w aranżacji małych przestrzeni

Co optycznie powiększa pomieszczenie poza określonym motywem na ścianach i dekoracjami? Odpowiednio dobrane meble! W małym mieszkaniu powinny być to jasne, lekkie przedmioty, najlepiej na wysokich nóżkach – widoczna podłoga zwiększy poczucie przestronności. W takim miejscu minimalistyczne, przeszklone konstrukcje będą wyglądać zdecydowanie lepiej niż mocno zdobione i masywne. W małym mieszkaniu na wagę złota są wielofunkcyjne meble, jak sofa z funkcją spania czy stół z wbudowanymi szufladami. Rozsądnemu wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni sprzyjają też składane krzesła (nieużywane złożysz i schowasz) oraz półki na ścianie, idealne do przechowywania książek. 

Rozważ także zamontowanie drzwi przesuwanych lub przeszklonych. Zwłaszcza dzięki tym drugim pomieszczenie zyska na lekkości. Będzie po prostu lepiej doświetlone i otworzy się na pozostałą część lokum. Zrezygnuj z obrusów i ciężkich zasłon. Pożądany klimat stwórz raczej za pomocą obrazów i żywej roślinności.

Nie zapominaj o regularnym sprzątaniu i porządkowaniu. Najgorsze, co możesz zrobić swojemu małemu mieszkaniu to wypełnić je rzeczami rozłożonymi w przypadkowych miejscach. Rozważnie podchodź do kupowania, zwłaszcza dekoracyjnych drobiazgów, a nieużywane aktualnie przedmioty chowaj – do szuflad, szafek, na półki. Zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć salon? To zdecydowanie najłatwiejszy z podanych przez nas trików. 😉

Open space sposobem na optycznie większe mieszkanie

Jeśli dysponujesz małym mieszkaniem z tradycyjnym rozkładem pomieszczeń, pomyśl o likwidacji ścianek działowych i stworzeniu większej, otwartej przestrzeni. Takiej, w której salon połączysz z kuchnią, a może nawet zlikwidujesz korytarz/przedsionek, by pokój dzienny był jeszcze większy? Wtedy koniecznie wykorzystaj dodatki i elementy wykończeniowe, by z ich pomocą określić poszczególne strefy w mieszkaniu typu open space: kuchenną, jadalnianą, wypoczynkową, przechodnią.

Podsumowanie

Znasz już kilkanaście konkretnych sposobów na to, jak optycznie powiększyć wnętrze. Wierzymy, że z ich pomocą jesteś w stanie odmienić swoje małe mieszkanie – ze zbyt ciasnego i przytłaczającego w przestronne, przytulne i modne. Stawiaj na jasne kolory, nie bój się luster i naturalnego światła, a wyposażenie dobieraj z rozsądkiem, by przeprowadzona metamorfoza panowała przez długi czas!

Pozostałe wpisy

-->