Zasłony do mieszkania – jakie wybrać?

Jak dobrać zasłony do koloru ścian?

W doborze zasłon do koloru ścian dominują dwa podejścia: harmonijne i kontrastowe.

W pierwszym z nich zasłony są przedłużeniem barw obecnych wokół i tworzą łagodny, stonowany wystrój. To idealne rozwiązanie dla wnętrz urządzonych między innymi w stylu skandynawskim. W takich aranżacjach na ścianach zwykle widnieją jasne kolory: beże, szarości i biel. Do nich bardzo dobrze pasują zasłony w tych samych kolorach lub tylko delikatnie innych, jak pudrowy róż czy écru. Możesz też śmiało postawić na biały kolor zasłon. Wtedy sięgnij po tkaniny strukturalne lub o subtelnym połysku, by uniknąć nudy i zbyt płaskiego wystroju. Unikaj zasłon ze wzorami. Urozmaicenia szukaj raczej z drobnych marszczeniach lub ciekawych upięciach, na przykład w formie materiałowych opasek.

Dla intensywnych kolorów na ścianach wybierz zasłony w neutralnych barwach (beżowe, szare itp.), zwłaszcza jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko przytłaczającego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że równie energetyzujące kolory zasłon są zabronione. To świetny pomysł, jeśli marzysz o eleganckiej, nowoczesnej aranżacji i wiesz, że określona pula barw nie spowoduje u Ciebie przemęczenia. Pamiętaj tylko, by na zasłony wybrać materiał o ton jaśniejsze lub ciemniejsze od koloru na ścianach. Wtedy wnętrze zyska na głębi i będzie po prostu ciekawsze.

Zasłony – jasne czy ciemne?

Wybór między jasnymi a ciemnymi zasłonami zależy od indywidualnych preferencji i charakteru pomieszczenia. Jasne zasłony na pewno wprowadzają do wnętrza więcej naturalnego światła, dzięki czemu pomieszczenie jest optycznie większe i bardziej otwarte. Przydadzą się więc w pokojach, które uważasz za zbyt małe, lub zbyt ciasne. Tworząc przestronne wnętrze sprzyjające skupieniu, pasują też do domowego biura lub gabinetu. Z drugiej strony, ciemne zasłony kreują przytulną atmosferę, blokując nadmiar światła – to szczególnie przydatne w sypialniach. W salonach również, jeśli wiesz, że będziesz w nim głównie odpoczywać lub są w nim na tyle duże okna, że nawet obecność ciemnych zasłon nie wywoła niekorzystnego ściemnienia.

A jeśli chodzi o wybór jasnych lub ciemnych zasłon w kontekście koloru ścian, jasne zasłony sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach wypełnionych podobnymi kolorami, jak i pokojach pomalowanych ciemniejszymi, nawet jaskrawymi barwami. Po prostu w każdym z nich spełnią inną funkcję – w jasnych dadzą pożądany efekt spójności, a w ciemnych stonują aranżację, czyniąc ją spokojniejszą i bardziej zrównoważoną. 

Aranżacje w stylu nowoczesnym, eklektycznym czy industrialnym, w których nie brakuje intensywnych kolorów ścian i mebli, to świetne miejsce na ciemne zasłony. Musisz tylko wybrać je rozsądnie. Unikaj stosowania dokładnie tych samych kolorów. Zamiast tego baw się odcieniami i testuj, testuj aż do skutku!

Zasłony kontrastujące z wnętrzem – czy to dobry pomysł?

Nic nie dodaje dynamiki i nie wyraża oryginalnej osobowości domowników tak skutecznie, jak zasłony kontrastujące z wnętrzem. Aby jednak umiejętnie wprowadzić je do mieszkania, musisz mieć chociaż minimalną wiedzę na temat emocjonalnej wagi poszczególnych kolorów i znać tzw. koło barw. Bo nie wszystkie barwy dobrze się ze sobą łączą. Istnieją takie duety i tria, na które trudno patrzeć i odwrotnie – jesteśmy w stanie opracować połączenia zachwycające nawet największych estetów.

Inspiracje zasłon do salonu często pokazują intensywnie żółte, ciemnozielone lub turkusowe materiały otulające okna. Nie bez przyczyny sąsiadują z nimi beżowe, szare lub mlecznobiałe ściany. Tak właśnie powstają kontrasty, które z jednej strony oferują spokojne wnętrze, a z drugiej wprowadzają odrobinę energii i dynamiki. Kontrastowych zestawień jest wiele. Pamiętaj, by na kolor zasłon wybrać nie tylko ten ulubiony, ale także uwzględnić jego wpływ na samopoczucie. Tak, kolory mają psychologiczną moc! Zupełnie inaczej poczujesz się w towarzystwie zielonych, niebieskich czy pomarańczowych kurtyn.

Zasłony z wyrazistymi wzorami – czy warto?

Jak dobrać zasłony do salonu lub sypialni? Dobrym pomysłem są zasłony ze wzorami! Printy mogą nawiązywać do świata roślin, zwierząt lub prezentować geometryczne akcenty, na przykład wielobarwne rozety. Dużą popularnością cieszą się też zasłony z przetarciami. Wzory występują zarówno na całości materiału, jak i tylko w niewielkim fragmencie – górnej lub dolnej części.

To, które wybierzesz, powinno oczywiście zależeć od charakteru aranżacji w danym pomieszczeniu. Lubisz rośliny doniczkowe i masz ich w salonie co najmniej kilka? Drobny, roślinny print przemycony w zasłonach będzie świetnym wyborem! Obicie kanapy, obrus na stole i poszewki poduszkowe pozbawione wzorów? W takim razie możesz śmiało zaszaleć z nadrukiem na zasłonie. Polecamy geometryczny akcent, na przykład tradycyjną kratkę lub umiejętnie rozmieszczone romby. Z kolei gdy w pozostałej części pomieszczenia widnieje wiele wzorów, unikaj kupna wzorzystych zasłon – to prosta droga do męczącego nadmiaru. Jednokolorowe zasłony są dla Ciebie zbyt nudne? Do dyspozycji masz wiele modeli z subtelniejszym zdobieniem, na przykład falbanką lub dekoracyjną taśmą. Do pokoju dziecka koniecznie wybierz materiał z wizerunkiem jego ulubionych postaci – smokami, astronautami, kotami.

Jaki materiał na zasłony?

Próbując ustalić, jakie zasłony sprawdzą się w Twoim mieszkaniu, nie zapomnij uwzględnić materiału. Tkanina w dużym stopniu decyduje o wyglądzie kurtyny. Może nawet większym niż wzór. Do wyboru masz wiele tkanin. Welur, żakard czy tafta są grube, mocne i sztywne. Najlepiej wyglądają zimą, gdy oczekujemy ciepła i przytulności. Wiosną pięknie prezentują się delikatniejsze materiały, jak len, perkal czy tiul. Z kolei latem, zwłaszcza gdy w danym pomieszczeniu męczy Cię nadmiar światła słonecznego, skorzystaj z blackoutu, szerzej znanego jako zasłona zaciemniająca

Z praktycznego punktu widzenia warto inwestować również w zasłony łatwe w pielęgnacji, odporne na gniecenie i gromadzenie kurzu, a także niepłowiejące i odporne na wielokrotne pranie. W tym kontekście wygrywa bawełna

Pamiętaj też o funkcji pokoju. W kuchni i łazience postaw na lekkie zasłony, dobrze znoszące częste czyszczenie. W pokoju dziecka – poliestrowe lub bawełniane, bo nie łapią kurzu i są łatwe w spinaniu oraz praniu. W salonie – piękny woal lub tiul, a w sypialni cięższy i grubszy materiał, który nie przepuści zbyt wiele światła o poranku i poprawi jakość snu.

Błyszczące czy matowe zasłony?

Błyszczące zasłony to must-have we wnętrzach glamour i klasycznych. Dodają elegancji i same w sobie stanowią duży element dekoracyjny. Odbijając promienie słoneczne, optycznie powiększają pomieszczenie. Z kolei gładkie, matowe zasłony charakteryzują się bardziej stonowanym wyglądem. Dzięki temu są uniwersalne – pasują  do różnych stylów wnętrzarskich i okazji. Umożliwiają też skupienie uwagi na innych elementach dekoracyjnych w pokoju.

Podsumowanie

Przeglądając Internet, szybko zauważysz, że nie brakuje inspiracji na zasłony w salonie. W doborze kurtyn nie chodzi jednak o powielanie schematów. Twoje mieszkanie jest jedyne w swoim rodzaju, dlatego polecamy samodzielny dobór tkaniny z uwzględnieniem kolorów ścian, mebli, stylu aranżacyjnego, wielkości pomieszczenia i Twojego gustu. Nie bój się testować kilku materiałów ani pytać o radę osób, które zawodowo pomagają w doborze zasłon lub aranżacji wnętrz. Dobre zasłony kupione raz będą służyć latami, niezmiennie dostarczając Ci wiele satysfakcji i przyjemności. Warto zatem poświęcić na wybór odpowiednio dużo czasu i uwagi.

Pozostałe wpisy