Jaki kolor wybrać do salonu? Porady i inspiracje

Jak dopasować kolory farb do salonu?

Chcąc wybrać możliwie najlepszy kolor do salonu, kieruj się nie tylko osobistymi preferencjami. Uwierz, bardzo często ulubiona barwa niezbyt dobrze wygląda na ścianach. 

Ustal przede wszystkim nadrzędną funkcję pokoju dziennego. Jeśli ma być miejscem relaksu, rozważ stonowane kolory, na przykład pastelowe. Z kolei energetyzujące, dynamiczne wnętrze stworzysz, wybierając intensywniejsze kolory ścian – do salonu pasuje letnia żółć, butelkowa zieleń, a nawet ceglasta czerwień. 

Weź pod uwagę rozmiar pokoju i stopień doświetlenia. Małe i słabo oświetlone salony wymagają jasnych kolorów, bo tylko wtedy zyskasz delikatne, optyczne powiększenie wnętrza. Tymczasem większe pomieszczenia, do których trafia duża ilość światła dziennego, dają więcej możliwości – z powodzeniem wykorzystasz w nich nawet ciemne, nowoczesne kolory ścian do salonu.

Oczywiście możesz wybrać więcej niż jedną barwę, ale zachowaj ostrożność. Znacznie lepiej sprawdzi się duet „farba wiodąca i jedna dodatkowa” niż pięć różnych. Istnieje kilka głównych metod zestawiania kolorów ze sobą. Najpopularniejsze to monochromatyczność (jeden kolor główny i jego odcienie) i kontrast (połączenie jasnych i ciemnych). Pierwsze rozwiązanie jest bezpieczniejsze i bardziej uniwersalne niż kontrasty, które wymagają większej odwagi aranżacyjnej i tworzą wyjątkowo dynamiczną atmosferę. Pamiętaj, że kolor w salonie to też meble i dodatki. Jeśli chcesz stworzyć zachwycającą aranżację, zadbaj, by wyposażenie współgrało z otoczeniem i dawało spójny efekt.

Jak pomalować duży salon?

Pomalowanie dużego salonu jest nieco łatwiejsze niż małego, bo nie musisz przejmować się wykreowaniem ciasnego wnętrza. Taki pokój dzienny rodzi jednak inne wyzwania, na przykład stworzenia zbyt dużego i przez to niezbyt przytulnego miejsca. Dlatego tutaj nie sprawdzi się pytanie o to, jaki kolor ścian do salonu wybrać. Bo warto wybrać ich co najmniej kilka

Zwłaszcza, gdy pokój wykorzystujesz do różnych czynności – jako jadalnię, miejsce odpoczynku i home office. Wtedy każdą z tych stref wydziel za pomocą oddzielnego i odrobinę innego koloru. Większą szansę na sukces da Ci operowanie odcieniami jednego, wiodącego koloru niż zupełnie innymi. Możesz też wykorzystać wzory – geometryczne, botaniczne, a nawet tapety z krajobrazem. Uważaj na pionowe paski, bo mogą dodać wysokości, a tego przecież w dużym salonie nie potrzebujesz. A jeśli Twój salon jest długi i wąski, zastosuj najlepszą metodą na optyczne skrócenie ścian – krótsze z nich pomaluj ciemniejszą farbą.

Co więcej, kolory ścian w salonie nie powinny być zupełnie inne niż w pozostałej części mieszkania lub domu. Dobra praktyka to kontynuowanie barw obecnych w sąsiednich pomieszczeniach, zwłaszcza gdy zamiast tradycyjnych drzwi wybrano otwarte wejście z przedpokoju lub gdy salon łączy się z kuchnią. W ten sposób zyskasz spójną aranżację, a przejście z jednego pomieszczenia do drugiego będzie przyjemniejsze.

Jakie kolory ścian do salonu są najbardziej uniwersalne?

Modne kolory ścian w salonie to przede wszystkim te uniwersalne. Choć trendy w aranżacji się zmieniają, biel, szarość i beż zawsze są mile widziane. To ponadczasowe barwy, które możesz wybrać w ciemno! Stworzysz z nimi wiele różnych aranżacji – nowoczesnych i klasycznych. Na tle takich ścian każde meble będą wyglądać atrakcyjnie. Pozwalają one też na dobór wyposażenia w intensywnych barwach, jeśli właśnie takie wpadło Ci w oko. 

W wielu mieszkaniach i domach występuje również brąz – niezwykle ciepły i przytulny oraz oliwkowy zielony – kojący, naturalny, świetnie wyglądający w towarzystwie wszystkich mebli i dodatków. Za uniwersalne kolory można także uznać pastele. Róż, mięta i błękit to od lat modne kolory farb do pokoju dziennego.

Czasami chcemy uniwersalnego koloru ścian do salonu, a jednocześnie boimy się nudy. Wtedy warto przypomnieć sobie, że nawet klasyczna biel występuje w wielu odcieniach. W ofercie sklepów znajdziesz zarówno bawełnianą biel i odcień kości słoniowej, które świetnie wyglądają z drewnem i innymi naturalnymi materiałami, jak i chłodniejsze warianty z domieszką błękitu, szarości, a nawet srebra – idealne do eleganckich salonów. Poza tym wyrazistości łatwo dodasz za pomocą mebli i dodatków.

Jak pomalować nowoczesny salon?

To zależy, co rozumiesz przez słowo „nowoczesny”. Dla niektórych to skandynawski minimalizm. Choć już lata temu zdobył nasze serca, nadal kojarzony jest ze stylowym, modnym wnętrzem. Wtedy warte uwagi kolory farb do salonu to biel i szarość, ewentualnie beż. Dla innych osób nowoczesność to synonim dynamiki i kontrastu. W takiej sytuacji stawia się na nieco ekstrawaganckie akcenty kolorystyczne, jak intensywna czerwień, niebieski czy zieleń. 

Jak pomalować salon nowocześnie? Aktualnie najbardziej pożądane aranżacje to industrialne i glamour. W nich na ścianach występuje nawet czerń (ale zawsze starannie użyta!), a farby często zawierają metaliczne wykończenia przywodzące skojarzenia ze srebrem lub chromem. Nowoczesny salon to również ten eklektyczny, czyli łączący różne, niekiedy bardzo dalekie sobie wpływy. W nim szczególnie dobrze wyglądają jasne kolory do salonu, zaczerpnięte prosto z natury i uzupełnione o dodatki: modne grafiki, nietypową sztukaterię, a nawet geometryczne wzory.

Na jaki kolor pomalować salon, by dobrze się w nim czuć?

To zależy od Twoich osobistych preferencji! Ale oczywiście istnieje pula modnych kolorów do salonu, które są niemal gwarantem dobrego samopoczucia. Mowa o beżu – naturalnym, ciepłym, sprzyjającym wyciszeniu; bieli – jasnej, optycznie powiększającej i rozjaśniającej pokój dzienny; zieleni – imitującej kontakt z naturą, wprowadzającej świeżość i ułatwiającej relaks. Zwróć też uwagę na błękity. Intuicyjnie kojarzymy je z wodą i niebem, zyskując poczucie spokoju. W kontekście psychologii kolorów żółć również ma siłę pozytywnego oddziaływania. Dodaje energii i chęci do pracy, ale niestety nie każdy może w jej towarzystwie odpoczywać. Właśnie dlatego tak ważne jest, by próbować, korzystając z dostępnych próbek kolorów! Zwłaszcza, że barwy nieco zmieniają się w kontakcie z naturalnym i sztucznym światłem.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, na jaki kolor pomalować pokój dzienny w zależności od jego rozmiaru, doświetlenia, nadrzędnej funkcji, a także ulubionego stylu aranżacyjnego. Pozostaje tylko wybrać konkretne barwy i wypróbować je na docelowej powierzchni. Ściany zawsze można przemalować i raz wytypowany kolor nie musi zostać z Tobą na zawsze, dlatego nie bój się testować i poszukiwać własnego stylu!

Pozostałe wpisy