Jak wyremontować mieszkanie na wynajem? Przewodnik krok po kroku

Dlaczego warto zainwestować w remont mieszkania na wynajem?

Dlaczego warto zainwestować w remont mieszkania na wynajem?

Remont mieszkania pod wynajem to inwestycja – odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona może znacząco ułatwić znalezienie najemcy oraz zwiększyć wartość nieruchomości i tym samym uzasadnić ustalenie większego czynszu niż konkurencja.

Przede wszystkim mieszkanie po modernizacji wygląda świeżo i atrakcyjnie, a to wyróżnia Twoją ofertę spośród wielu innych i przyciąga większą liczbę potencjalnych najemców. Po zaprojektowaniu wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami i wyposażeniu go w nowoczesny sprzęt będziesz mógł ustalić wyższy czynsz – z gwarancją, że prędzej czy później znajdziesz najemcę gotowego zapłacić więcej za lepszy standard nieruchomości. 

Ponadto, proponując wyremontowane mieszkanie i ustalając odpowiednio wysoki czynsz, dotrzesz raczej do pracujących, stabilnych finansowo odbiorców szukających miejsca na dłużej i gotowych o nie zadbać, jeśli tylko im się spodoba. To znacznie lepsze rozwiązanie niż kierowanie oferty do młodych studentów, zwłaszcza gdy chcesz poświęcać możliwie najmniej czasu na obsługę wynajmu i zmniejszyć ryzyko awarii wynikających z nieprawidłowego użytkowania mieszkania przez lokatorów.

Planowanie remontu – od czego zacząć?

Myśl o remoncie mieszkania jest ekscytująca i przytłaczająca jednocześnie. Dobre zaplanowanie tego procesu to najlepszy sposób na ograniczenie stresu i zmniejszenie ryzyka zbyt kosztownych prac, mogących zaprzepaścić opłacalność całej inwestycji.

Określenie celów i priorytetów

Planowanie rozpocznij od ustalenia celów. Odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć poprzez wyremontowanie nieruchomości – znacząco podnieść jej wartość, poprawić funkcjonalność czy tylko delikatnie odświeżyć. 

Dużo zależy od obecnego stanu mieszkania. Większy zakres prac i ambitniejsze cele są potrzebne w przypadku starego, zaniedbanego lokum. Z kolei w stosunkowo nowym wnętrzu odświeżenie i dokupienie kilku urządzeń może wystarczyć. Ze spisanymi priorytetami łatwiej będzie Ci wytypować niezbędne prace i określić budżet.

Oszacowanie budżetu

Bazując na własnej wiedzy, informacjach dostępnych w Internecie lub profesjonalnym doradztwie, a także znając obecny stan techniczny swojego mieszkania ustal szacunkowy koszt materiałów budowlanych i prac remontowo-wykończeniowych, ewentualnie też projektowych. Do bazowej wyceny dodaj około 10-15% jej wartości na poczet nieprzewidzianych wydatków. Spisanie takiego budżetu zobrazuje Ci, jaką sumę musisz zarezerwować na potrzeby remontu i ograniczy pokusę spontanicznych, dodatkowych wydatków, które mogłyby znacząco zmniejszyć opłacalność inwestycji.

Wybór preferowanego stylu aranżacji

Przejrzyj dostępne w Internecie aranżacje mieszkań na wynajem i wybierz spośród nich te, które przemawiają do Ciebie najmocniej i są uznane za najbardziej pożądane przez najemców. Zebrane w ten sposób gotowe pomysły na wystrój pomogą Ci określić zakres i kierunek prac remontowych. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie pilnować remontu, będą jak cenny drogowskaz. Możesz też zebrane pomysły przekazać firmie, która kompleksowo zajmie się wykończeniem Twojej nieruchomości pod wynajem. W ten sposób skrócisz czas potrzebny na konsultacje i zwiększysz szansę na to, że zyskasz dokładnie taki efekt aranżacyjny, na jakim Ci zależy.

Jakie są najważniejsze aspekty remontu mieszkania na wynajem?

Samodzielny remont mieszkania pod wynajem – dodatkowe etapy

Wybierając samodzielne organizowanie i przeprowadzenie remontu, musisz pamiętać o kilku dodatkowych etapach, by osiągnąć zamierzony efekt w możliwie najkrótszym czasie i oszacowanym budżecie.

Sporządzenie harmonogramu prac

Po oszacowaniu budżetu i ustaleniu pożądanego efektu wizualnego, jaki chcesz uzyskać w swoim mieszkaniu na wynajem, przejdź do ustalania harmonogramu. Określ kolejność wykonywania poszczególnych prac remontowo-wykończeniowych tak, by renowacja przebiegła sprawnie. Oszacuj ile czasu będą trwać poszczególne etapy, dodając do tego ewentualne opóźnienia, spowodowane na przykład ograniczoną dostępnością materiałów lub fachowców. Sporządzenie realistycznego harmonogramu pozwoli Ci uniknąć zbędnego stresu i zmniejszy ryzyko zakłóceń.

Szukanie wykonawców

Wybór odpowiednich specjalistów ma ogromne znaczenie dla jakości i tempa remontu. Jeśli masz taką szansę, w toku poszukiwań wykorzystaj polecenia znajomych. Pod uwagę weź nie tylko dostępność specjalistów i ceny ich usług, ale też warunki współpracy, opinie klientów i – gdy już dojdzie do konsultacji – jakość komunikacji. W najlepszym scenariuszu jedna ekipa zrealizuje wszystkie przewidziane przez Ciebie prace. Może się jednak zdarzyć, że będziesz trzeba podjąć współpracę z kilkoma, a to wydłuży proces remontowy.

Zakup materiałów

Samodzielny remont oznacza też konieczność zakupu materiałów budowlanych na własną rękę. Dobrzy fachowcy raczej podpowiedzą Ci gdzie i jakie produkty kupić, by uzyskać najlepszą cenę oraz jakość. W innym wypadku zdobądź podstawową wiedzę na temat materiałów budowlanych i skup się poznaniu specyfikacji technicznej poszczególnych towarów. Spróbuj negocjować cenę, gdy kupujesz większą ilość danego produktu.

Monitorowanie postępów prac

Kiedy remont już ruszy, zarezerwuj czas na regularne wizyty w mieszkaniu i kontrolowanie postępów prac. Bądź dostępny pod telefonem na wypadek dodatkowych pytań od fachowców lub konieczności dostarczenia materiałów. Pamiętaj, że Twoja obecność na miejscu to naturalny sposób na ograniczenie ryzyka zaniedbań po stronie wykonawców.

Najważniejsze aspekty remontu mieszkania do wynajęcia

Istnieją różne metody remontowania i wyposażania mieszkań na wynajem. Jeśli jednak chcesz dotrzeć do uczciwego najemcy, gotowego zapłacić więcej za komfort życia, musisz zaproponować mu wysoką jakość nieruchomości. 

Wtedy zarówno podstawowe elementy, jak instalacja elektryczna czy wodno-kanalizacyjna, jak i wyposażenie oraz wykończenie powinny prezentować bardzo dobry stan techniczny. Tak, by zagwarantować bezpieczeństwo w mieszkaniu i zapewnić najemcom możliwie najdłuższy okres bez konieczności napraw. Kupno solidnych paneli podłogowych, płytek czy lepszej farby ściennej to inwestycja w ładne i wygodne lokum na dłużej. Podobnie jak zakup urządzeń oraz mebli z „wyższej półki”.

Przy remoncie zwróć uwagę na funkcjonalność i ergonomię. Obecnie najemcy oczekują kompletnie wyposażonych mieszkań, gotowych do szybkiego wprowadzenia się i powrotu do rytmu życia sprzed przeprowadzki. Warto więc przemyśleć, do jakiego odbiorcy chcesz trafić i umieścić wewnątrz takie meble oraz urządzenia, które odpowiedzą na jego potrzeby. Jak urządzić mieszkanie na wynajem? Młodzi ludzie z pewnością docenią obecność biurka i ergonomicznego fotela, a także kuchenki mikrofalowej i zmywarki. Z kolei brak telewizora nie musi być wadą, bo funkcję tę spełnia dziś komputer.

Jeśli oferujesz małe mieszkanie na wynajem, poświęć odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie optymalnego wykorzystania przestrzeni, na przykład za pomocą mebli na wymiar, pomysłowych schowków lub antresoli. 

Nie umniejszaj roli dekoracji i efektu wizualnego. Badania dowodzą, że kilka pierwszych minut od wejścia do mieszkania decyduje o tym, czy najemca wybierze Twoją ofertę czy nie. Wnętrze powinno być jasne, schludne, o uniwersalnym zapachu i pozbawione osobistych przedmiotów – tak, by umożliwić najemcy wyobrażenie sobie siebie w oglądanej nieruchomości.

Czy warto skorzystać z usług profesjonalnego wykończenia wnętrz pod wynajem?

Wykończenie wnętrz prywatnych pod wynajem nie jest łatwe. Wymaga starannego planowania i dużego nakładu czasu oraz energii, bo nawet jeśli zdecydujesz się zlecić wykonanie poszczególnych prac ekipie remontowej, nadal trzeba będzie zapewnić im dostęp do materiałów, sprawować kontrolę oraz odpowiadać na zapytania fachowców. 

Alternatywą coraz chętniej wybieraną przez inwestorów jest skorzystanie z usług profesjonalnego i kompleksowego wykończenia oraz aranżacji mieszkań pod wynajem. W takim schemacie to współpracująca z Tobą firma organizuje, realizuje i kontroluje wszystkie niezbędne prace remontowo-wykończeniowe, zlecając je wielokrotnie sprawdzonym i zaprzyjaźnionym fachowcom. Ty tylko podpisujesz umowę i poznajesz oraz akceptujesz efekt końcowy. W ten sposób czerpiesz z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy opracowali już niejedno mieszkanie pod wynajem. Znają więc najskuteczniejsze techniki zrobienia dobrego wrażenia na najemcy.

Jako firma Lafrentz Home specjalizujemy się w wykańczaniu i aranżowaniu nieruchomości na wynajem. Oferujemy kompleksową usługę – projektujemy mieszkanie i realizujemy wszystkie prace w maksymalnie 90 dni. Przydzielamy Ci dedykowanego opiekuna, który informuje Cię o postępie inwestycji. Przedstawiamy przejrzysty cennik, niezmienny w czasie. Zainteresowany/a? Kliknij i sprawdź naszą ofertę.

Pozostałe wpisy

-->