Dlaczego do układania paneli warto zatrudnić fachowców?

Jak błędy w samodzielnym układaniu paneli mogą wpłynąć na Twoje mieszkanie?

Błędy przy układaniu paneli podłogowych mogą mieć znaczący wpływ na mieszkanie – zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie czasowym. Najszybciej zauważalne jest pogorszenie wyglądu podłogi. Często między niewłaściwie ułożonymi listwami występują nieestetyczne przerwy. Co więcej, źle ułożone tracą symetrię, a to nadmiernie przyciąga wzrok i wprowadza chaos do wnętrza. Z taką posadzką całe mieszkanie traci na wartości wizualnej.

Nieprawidłowo ułożone panele rodzą bardzo duże ryzyko uszkodzenia podłogi, i to dość szybko po zakończeniu prac. Niedokładnie ułożone luzują się, a w wyniku takiego ruchu pękają i ulegają odkształceniom. W taki sposób możesz popsuć nawet drogie panele z drewna. A wymiana całej podłogi wygeneruje większe koszty i zabierze cenny czas. Mało tego! Błędy przy układaniu paneli skutkują uszkodzeniem innych elementów wykończeniowych – listew przypodłogowych, progów drzwiowych i mebli, zwłaszcza tych nisko wyprofilowanych. To tworzy kolejne wydatki.

Rozchodzące się panele obniżają komfort korzystania z mieszkania. W ruchu wydają bowiem różne dźwięki – skrzypienie, stukanie, trzaskanie. Każdy krok to źródło hałasu, co po dłuższym czasie może powodować nie lada stres i frustrację. Jeśli mieszkasz w bloku, taki hałas będzie uciążliwy również dla sąsiadów w mieszkaniu poniżej. Szczeliny między panelami generują także ryzyko potknięć i upadków. Ponadto w zakamarkach zbierają kurz i inne zabrudzenia, trudniejsze do usunięcia, niż gdyby podłoga była gładka i spójna.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń wynikających ze źle ułożonych paneli jest pogorszenie wydajności termicznej (gdy masz w swoim mieszkaniu ogrzewanie podłogowe). Każda luka i szczelina może bowiem zwiększyć przepływ powietrza między podłogą a otoczeniem i zaburzyć równowagę termiczną systemu. To z kolei skutkuje większymi rachunkami za ogrzewanie.

Kluczowe korzyści zatrudnienia profesjonalistów do układania paneli

  • Decydując się na zatrudnienie fachowca do paneli, zyskujesz niejako dostęp do jego wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dzięki temu wiesz, że praca zostanie wykonana z potrzebną precyzją i przyniesie oczekiwany efekt. 
  • Jednocześnie oszczędzasz czas i energię; nie musisz samodzielnie doszkalać się z układania paneli, a później poświęcać cennych godzin na układanie listew, zawsze z odrobiną stresu, czy na pewno zrobisz to dobrze, a rezultat będzie zadowalający. To cenna korzyść zwłaszcza, jeśli nie interesuje Cię budowlanka i wiesz, że z umiejętności ułożenia paneli nie skorzystasz zbyt szybko, a może nawet nigdy.
  • Profesjonalny wykonawca wielokrotnie układał panele i wie, jak to robić. Doświadczenie i efektywność skutkują szybszym ułożeniem podłogi, niż gdyby montaż przeprowadził amator.
  • Skoro fachowiec zajmuje się tym zawodowo, ma przy sobie wszystkie narzędzia niezbędne do prawidłowego ułożenia paneli, również te specjalistyczne, których zakup wymagałby od Ciebie sporej inwestycji. Zatem zatrudnienie eksperta to też taka pośrednia oszczędność – warto mieć to na uwadze.
  • Układanie paneli jest jedną z tych prac wykończeniowych, które całkowicie blokują korzystanie z pokoju. Zatrudniając specjalistę, wiesz, że zrobi to szybko, a Ty już niedługo będziesz mógł/a w pełni korzystać ze swojego mieszkania.
  • Wiarygodne firmy remontowe i wykończeniowe oferują gwarancję na wykonane prace (w Lafrentz Home otrzymujesz od nas 3-letnią gwarancję), co daje Ci pewność, że zlecenie zostanie zrealizowane na najwyższym poziomie, a jeśli dojdzie do jakichś błędów, nie będziesz płacił za ich naprawę. Zyskujesz w ten sposób spokój nie do przecenienia.

Wybór fachowca do paneli – na co zwrócić uwagę?

Znalezienie dobrego fachowca do paneli wymaga zwrócenia uwagi na kilka elementów, takich samych, jak przy szukaniu specjalisty do innych prac remontowo-wykończeniowych. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i umiejętności wykonawcy. Jednak informacja o tym pochodząca od samego fachowca to za mało. Fakt, kilkanaście lat funkcjonowania jego firmy może świadczyć o wysokiej jakości świadczonych usług, ale nie musi; ważniejsze są konkretne przykłady prac, które zrealizował (tak zwane portfolio), na przykład w formie galerii zdjęć na stronie internetowej.

Jeszcze ważniejsze okazują się referencje od klientów. Zwróć uwagę zwłaszcza na opinie dotyczące interesującej Cię usługi (ułożenie paneli na nierówną podłogę lub inna) i obecne nie tylko na stronie internetowej wykonawcy, ale też w neutralnej przestrzeni, jak Google lub media społecznościowe, która w mniejszym stopniu podlega moderacji.

Zachowaj czujność podczas pierwszego kontaktu ze specjalistą. Przejrzystość podawanych informacji, uprzejmość, zrozumienie Twoich potrzeb i otwartość na nietypowość prac – to cechy, jakich warto szukać. Taka komunikacja procentuje podczas kolejnych rozmów i samej realizacji. Często oznacza także uczciwość wykonawcy i gotowość do pomocy, gdy będziesz mieć dodatkowe pytania lub zechcesz rozszerzyć zlecenie o inne prace remontowe lub wykończeniowe.

Cennik i warunki współpracy to kolejny element warty rozważenia. Przy czym najniższa cena usług nie musi być tą najlepszą. Może być wręcz niebezpieczna, jeśli wraz z nią idzie szybka dostępność i niechęć do podpisania umowy. Pamiętaj, że naprawienie źle zrobionej podłogi jest kosztowniejsze niż pierwotna realizacja z droższym, ale lepszym specjalistą. Przejrzyj cenniki wykonawców w Twojej okolicy i wybierz ten atrakcyjniejszy, ale idący w parze z profesjonalnym podejściem do formalizacji zlecenia.

Zwróć również uwagę, czy wykonawca oferuje gwarancję na swoją usługę. Kiedy bowiem podłoga zostanie źle zamontowana, a panele zaczną się rozchodzić, masz możliwość zażądania poprawek bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Poza tym dostępność okresu gwarancyjnego jest kolejnym dowodem na profesjonalne podejście fachowca do współpracy i potwierdza jego pewność co do posiadanych umiejętności.

Krótko- i długoterminowe korzyści z inwestycji w profesjonalne usługi układania paneli

Inwestycja w profesjonalne układanie paneli przynosi wiele korzyści. W dłuższej perspektywie to przede wszystkim redukcja kosztów naprawy, a nawet większa wartość nieruchomości, jeśli zdecydujesz się na sprzedaż swojego mieszkania lub domu. Doświadczenie pokazuje bowiem, że samodzielnie wykonane podłogi szybciej ulegają uszkodzeniom. Błędnie zrealizowane wręcz uszkadzają elementy wokół – listwy, progi, meble. Idąc dalej, potencjalni nabywcy nieruchomości często są gotowi zapłacić więcej za mieszkanie lub dom, który nie wymaga powtarzania takich prac, jak układanie podłogi i pozwala na błyskawiczną wprowadzkę.

Umiejętnie ułożone panele są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Nie występują w nich szczeliny i dziury, do których mógłby wnikać kurz oraz inne zabrudzenia. Na olejowanie czy woskowanie zużywasz mniej materiałów i wykonujesz zabieg z mniejszym wysiłkiem – możesz bowiem bazować na płynnych ruchach, niezakłóconych wyrwami w podłodze. Oczywiście profesjonalne wyłożenie paneli oznacza wygodne i przyjemne korzystanie z podłogi i tym samym z całego mieszkania. Nic nie skrzypi, nie stuka ani nie trzaska. Symetrycznie ułożone listwy cieszą oko swoim dopasowaniem. Niskie jest też ryzyko potknięcia i upadku.

Podsumowanie

Błędy przy układaniu paneli podłogowych są dość popularne i wynikają głównie z tego, że za wszelką cenę chcemy to zrobić samodzielnie, mimo braku wiedzy i doświadczenia. Powstałe w ten sposób niedoskonałości to kwestia nie tylko gorszego wyglądu, ale też o wiele mniej wygodnego korzystania z podłogi oraz dodatkowych kosztów naprawy. Zatrudnienie fachowca do paneli jest zatem dobrą inwestycją – w oszczędność czasu, pieniędzy, spokój, a nawet zdrowie.

Czy wiesz, że specjalnością naszej firmy, Lafrentz Home, jest remontowanie i wykańczanie mieszkań z pełnym wyręczeniem Cię w organizacji i kontroli całego procesu? Układaniem paneli też się zajmujemy. Zobacz sam/a – sprawdź ofertę.

Pozostałe wpisy

-->