Aranżacja salonu – najważniejsze wskazówki

Wybierz styl aranżacji salonu

W pierwszej kolejności określ, jaki styl aranżacji salonu interesuje Cię najbardziej. Do wyboru masz wiele unikalnych inspiracji:

  • Styl skandynawski – charakteryzują go jasne kolory, minimalizm, naturalne materiały (np. drewno, len). Liczy się przede wszystkim funkcjonalność, dlatego dodatki są ograniczone do minimum, a meble dobierane głównie z myślą o komforcie.
  • Styl nowoczesny – tu także króluje prostota formy i minimalizm. Jednak w miejscu naturalnych materiałów często występuje metal, beton i szkło, a jasne kolory przeplatają się z ciemnymi, tworząc dynamiczne kontrasty.
  • Styl eklektyczny – to kombinacja różnych stylów, sprawiająca, że salon w domu czy mieszkaniu wygląda niezwykle oryginalnie. Znajdziesz w nim różnorodne wzory, kolory, tekstury czy połączenie antycznych oraz współczesnych motywów.
  • Styl klasyczny – dominuje w nim elegancja i wytworność. Meble i dodatki (żyrandol, lustra itp.) są mocno zdobione, czasami o opływowych kształtach przywodzących na myśl dawne, angielskie salony. Obok drewna często występuje marmur lub jedwab.
  • Styl industrialny – charakterystyczne dla niego cechy to surowe materiały (beton, metal, cegła) i eksponowanie elementów konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Urządzanie salonu zgodnie z tym stylem wymaga też pozostawienia dużo otwartej przestrzeni.
  • Styl rustykalny – tworzy wiejską, przytulną, sielankową atmosferę. To zasługa dominacji naturalnych materiałów, ciepłych kolorów i wyposażenia w stylu vintage. Taki projekt pokoju dziennego nie obejdzie się również bez kwiatów, zarówno w wazonach, jak i tapicerce.

Znając najpopularniejsze nurty w aranżacji salonu, wybierz ten, który w największym stopniu odpowiada Twojemu gustowi oraz możliwościom oferowanym przez dom lub mieszkanie.

Jaki rozmiar powinien mieć salon?

Optymalny rozmiar salonu jest inny w zależności od tego, jakie są potrzeby i oczekiwania domowników. Singlowi, który pracuje poza domem, a znajomych spotyka na mieście, wystarczy nawet 20 m2 pokoju dziennego. Z kolei pary, a tym bardziej rodziny z dziećmi, dodatkowo lubiące zapraszać do siebie bliskich, potrzebują odpowiednio większego pokoju. W takim przypadku 30 m2 to minimum. 

Najważniejszy aspekt to zaplanowanie miejsca na niezbędne wyposażenie i swobodne poruszanie się. Salon powinien być na tyle przestronny, by pomieścić meble takie jak sofa, fotele, stolik kawowy oraz ewentualnie regały, komody czy stół jadalniany, jeśli Twój pokój dzienny ma też pełnić funkcję jadalni. Uwzględnij również szlaki komunikacyjne. Przemyśl trasę po salonie w drodze od wejścia do jego kluczowych punktów – kanapy, telewizora, stołu i tak dalej.

I nade wszystko uszanuj proporcje! Decydując, jak zaprojektować salon, nie zapominaj o pozostałej części domu lub mieszkania. Jeśli chcesz stworzyć harmonijną całość, rozmiar pokoju dziennego nie powinien być diametralnie większy lub mniejszy od innych pomieszczeń. Bardzo ważny jest także dostęp do światła – w czasie korzystania z salonu szybko się o tym przekonasz. Odpowiednie urządzenie salonu i ułożenie go względem okien zapewni efekt optycznego powiększenia i na pewno zwiększy komfort przebywania w pokoju.

Jak urządzić wejście do salonu?

W toku ustaleń, jak urządzić salon w domu lub mieszkaniu doceń rolę wejścia. Najlepszy rezultat uzyskasz, gdy drzwi do pokoju dziennego zamontujesz naprzeciwko okna. Dzięki temu już w pierwszych chwilach wyda się on przestronniejszy i jaśniejszy. Z architektonicznego punktu widzenia nie zawsze będzie to jednak możliwe. W takiej sytuacji zadbaj o to, by drzwi do salonu były zlokalizowane z dala od narożnika. A skoro o drzwiach mowa – atrakcyjnie wyglądają zarówno uchylne, harmonijkowe, jak i… rezygnacja z drzwi na rzecz otwartej przestrzeni. Drugie rozwiązanie działa dobrze zwłaszcza w małych mieszkaniach.

A jak urządzić duży salon, który nie stanowi osobnego pomieszczenia i mieści się zaraz za drzwiami wejściowymi do mieszkania, pełniąc też funkcję holu? Rezygnacja ze ścian odgradzających korytarz, pokój dzienny i kuchnię to projekt coraz chętniej stosowany w ramach odświeżenia i ponownej aranżacji wieloletnich mieszkań. Wtedy warto za pomocą mebli i dodatków wyraźnie rozgraniczyć przestrzeń korytarzową i salonową. Lustro, wieszaki, stylowa szafka na buty i kinkiet tuż obok z powodzeniem stworzą praktyczną strefę powitalną. Z kolei rośliny doniczkowe, obrazy czy dywan mogą wyraźnie zasugerować wejście do salonu. Pamiętaj jednak, że strefy te powinny być ze sobą spójne. Urządź je więc w tym samym stylu lub chociaż umieść w nich wiodący, powtarzalny motyw – kolor lub wzór.

Zadbaj o oświetlenie salonu

Niezależnie od tego, czy czeka Cię aranżacja dużego salonu, czy małego, oświetlenie ma ogromną funkcję do spełnienia i nie możesz pominąć! Wykorzystaj różne źródła światła. 

  • Przede wszystkim lampy sufitowe – żyrandole, plafony czy lampy wpuszczane w sufit, w zależności od tego, co podoba Ci się najbardziej i jaki efekt aranżacyjny chcesz uzyskać. 
  • Koniecznie dołącz do nich lampy boczne. Najlepiej wyglądają kinkiety z żarówkami dającymi ciepłe, żółte lub pomarańczowe światło. Dodają przytulności i pozwalają łatwo wyeksponować konkretne obszary w salonie. 
  • Uzupełnieniem dla nich są lampy stołowe umieszczone na komodzie lub stoliku kawowym, a także lampy podłogowe – idealne tuż przy kanapie bądź fotelu i współtworzące czytelniczy kącik.

Uważaj jednak, by nie przesadzić z liczbą lamp. W małych pokojach dziennych wystarczą zazwyczaj jedna lub dwie główne lampy sufitowe oraz opcjonalne oświetlenie dodatkowe. Z kolei w większych pomieszczeniach rozważ dodanie co najmniej kilku lamp więcej. Uwzględnij obszary wymagające oświetlenia punktowego, na przykład kącik czytelniczy czy miejsce do pracy.

Co nie mniej ważne – ustalając, jak zaaranżować salon i jak go oświetlić, nie pomijaj naturalnych źródeł światła. Duże okna bez ciężkich i ciemnych zasłon to po prostu must have w małym salonie. Podobnie przeszklone drzwi, które wpuszczą odrobinę światła z pozostałej części mieszkania. Naturalne światło to również gwarancja optycznego powiększenia pokoju dziennego i lepszego samopoczucia domowników.

Jak udekorować salon? Postaw na indywidualne dodatki do salonu

Detale są kluczem do personalizacji salonu. To one nadają charakter Twojemu mieszkaniu/domowi i podkreślają Twój styl! Dlatego myśląc, jak umeblować salon, nie zapominaj o roli dekoracji. Kilka ulubionych obrazów, fotografii lub plakatów czy kolekcja ukochanych figurek, płyt winylowych lub książek to doskonały sposób na stworzenie przytulnego i jedynego w swoim rodzaju wnętrza. Tak wyposażone będzie od razu „informować” gości o zainteresowaniach i guście domowników. 

Pokój dzienny jest też świetnym miejscem na rośliny doniczkowe. Ich zieleń zenergetyzuje otoczenie i doda mu świeżości, zwiększając przyjemność przebywania w salonie. Kolejna cenna wskazówka – wykorzystaj poduszki i pledy, by zaakcentować zmienność pór roku i nadchodzące święta. Brązowe, żółte i pomarańczowe poszewki pięknie zaprezentują się jesienią, a czerwone i zielone wprowadzą do Twojego pokoju dziennego bożonarodzeniowy klimat. Tym sposobem aranżacje dużego salonu i małego nigdy nie będą nudne i pozostaną stałym źródłem satysfakcji!

Podsumowanie

Aranżowanie salonu to fascynujące wyzwanie, które pozwala wyrazić siebie i stworzyć przyjemną przestrzeń dla bliskich osób. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak zorganizować i jak umeblować pokój dzienny, by spełniał swoje funkcje i wyglądał dobrze!

Pozostałe wpisy

-->