Farba magnetyczna – wady i zalety
- Farba magnetyczna – wady i zalety
- Czym jest farba magnetyczna?
- Zalety farb magnetycznych
- Wady farby magnetycznej
- Przykłady zastosowania farby magnetycznej
- Porady dotyczące farby magnetycznej
- Podsumowanie
Farba magnetyczna to prawdziwy hit! Umożliwia stworzenie nowoczesnego wnętrza, w którym ściana z biernej powierzchni staje się przestrzenią do oryginalnego zagospodarowania – zdjęciami, rysunkami czy notatkami. I to bez wiercenia, klejenia taśmą czy wbijania pinezek. Z tym tekstem dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o farbach magnetycznych!
Czym jest farba magnetyczna?
Farba magnetyczna do malowania ścian to wodorozcieńczalna, bezzapachowa, najczęściej silikonowa substancja, która zawiera opiłki żelaza. Dzięki temu pomalowana nią powierzchnia staje się oryginalną tablicą magnetyczną. Występuje w kilku, głównie ciemnych kolorach i jest wyraźnie gęściejsza od innych, standardowych farb ściennych.
Zalety farb magnetycznych
Farba magnetyczna daje przede wszystkim gwarancję nowoczesnego, stylowego efektu wizualnego. Nie tylko odświeża ścianę i nadaje jej nowy kolor, ale też zamienia ją w wyjątkową tablicę magnetyczną, na której – bez wiercenia, pinezek i taśmy klejącej – powiesisz różne drobiazgi. Przy większej dozie kreatywności z łatwością wyczarujesz oryginalny moodboard czy autorską foto-galerię.
Farbę magnetyczną śmiało możesz pokryć farbą tablicową. W ten sposób zyskasz ścianę magnetyczną-tablicową, która stanie się też… blokiem rysunkowym, gdzie przy pomocy odpowiednich pisaków stworzysz autorski rysunek lub napis. Co ważne, są to produkty bezpieczne dla zdrowia i bezzapachowe. Dziś stanowią jeden z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na tak znaczącą metamorfozę wnętrza. Niewiele osób wie o tym, że farbą magnetyczną można pomalować również drewniane, betonowe, plastikowe i metalowe powierzchnie. To zwiększa jej bazową funkcjonalność.
Wady farby magnetycznej
Opinie o farbie magnetycznej są podzielone. Niektórzy zwracają uwagę na kilka wad tego produktu.
Koszty
Ile kosztuje farba magnetyczna? Za 0,5 litra emulsji renomowanej marki trzeba zapłacić 80-120 zł. Taka ilość wystarczy do stworzenia małej tablicy magnetycznej o powierzchni 1 m2. Tańsze są farby magnetyczno-tablicowe. Najczęściej wybierani producenci proponują w tym przypadku około 90 zł za 0,5 litra. W pierwszej chwili ceny mogą wydawać się wysokie, ale kiedy porównamy je z kosztem zakupu tradycyjnej tablicy korkowej lub magnetycznej, różnica nie jest tak duża, a efekt wizualny o wiele ciekawszy!
Ograniczenia kolorystyczne
Do dyspozycji masz niewiele kolorów farb magnetycznych; to głównie czerń, szarość i grafity w różnych odcieniach. Dlaczego? Otóż za efekt magnetyczny odpowiadają opiłki żelaza, które w ciemnej farbie pozostają niewidoczne, ale przy innych barwach mogłyby dawać nieestetyczne rezultaty. Ograniczenia kolorystyczne farb magnetycznych są jednak łatwe do uniknięcia. Wystarczy, że nałożysz na nie kolejną warstwę farby dostępnej w interesującym Cię kolorze. Na przykład wspomnianą już farbę tablicową, która występuje w znacznie szerszej palecie barw lub wybierzesz jeden z wielu kolorów farby tablicowo-magnetycznej (produktu 2 w 1).
Przykłady zastosowania farby magnetycznej
Emulsję wykorzystasz jako farbę magnetyczną w pokoju dziecka, zyskując ścianę do łatwiejszego i bezinwazyjnego mocowania obrazków. Użyjesz jej także w domowym biurze – na cenne notatki, które zawsze powinny być pod ręką; w kuchni – na przykład do zawieszenia listy zakupów czy na korytarzu, by przekazać domownikom i gościom najważniejsze informacje o pobycie w domu i poza nim. Farby magnetyczne, w szczególności w połączeniu z tablicowymi, są też chętnie stosowane w przestrzeniach komercyjnych: kawiarniach, restauracjach, sklepach. Zwłaszcza że farba tablicowa umożliwia ścieranie zapisanej powierzchni i ponowne wypełnienie jej literami czy rysunkami. Wystarczy skorzystać z suchej lub delikatnie zwilżonej wodą ściereczki.
Jeśli chodzi o farbę magnetyczną, inspiracje do jej zastosowania są niemal nieograniczone. Tym bardziej że możesz pokryć nią również drewniane, plastikowe czy betonowe powierzchnie i w ten sposób nadać niepowtarzalny wygląd meblom czy abażurom. Do najpopularniejszych połączeń należy czarna farba magnetyczna pokryta „tablicówką” i białą kredą. Lubisz i umiesz rysować? Wykorzystaj to, malując piękne, roślinne motywy na tablicowym fragmencie kuchennej ściany. Osobom z mniejszymi zdolnościami manualnymi proponujemy nakreślenie modnych cytatów kawie, winie lub cieple domowego ogniska. W Internecie znajdziesz wiele gotowych wzorów!
Porady dotyczące farby magnetycznej
- W przeciwieństwie do innych farb emulsja magnetyczna jest bardzo gęsta i kleista. Łatwiej się ulewa, a przez to nietrudno o bałagan. Jednocześnie plamy z farby magnetycznej trudno usunąć. Dlatego użyj folii malarskiej i dobrze zabezpiecz otoczenie prac.
- Farbę magnetyczną trudno zmyć z pędzla. Z tego powodu do jej naniesienia na ścianę warto wykorzystać jednorazowe narzędzie, jakiego nie będzie Ci żal wyrzucić po zakończonej pracy. Tak samo trudno pozbyć się jej ze skóry, dlatego koniecznie załóż rękawiczki przed chwyceniem za pędzel.
- Farba magnetyczna – jaka najlepsza? Taka, która zapewnia pożądany efekt wizualny i oferuje wystarczająco mocną przyczepność. Żeby uniknąć rozczarowań, sięgnij po produkt sprawdzonej marki.
Podsumowanie
Kiedy już wybierzesz, jaka farba magnetyczna najlepiej sprawdzi się w Twojej aranżacji, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach: dobrym przygotowaniu podłoża, cierpliwym i dokładnym malowaniu oraz możliwości połączenia jej z farbą tablicową dla jeszcze lepszego efektu. Prawdopodobnie największą zaletą farb magnetycznych jest ich wszechstronność i to, że dają pole do praktycznego zastosowania wrodzonej kreatywności, a nawet jej pobudzenia – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Miej w sobie odwagę, by to wykorzystać! Wtedy Twój dom zyska unikalny charakter, idealnie odzwierciedlający gust i osobowość domowników.