Harmonogram remontu – jak się do tego zabrać?

Jak określić zakres prac remontowych w mieszkaniu?

Wprowadzenie do planowania remontu

Przy każdym dużym przedsięwzięciu warto na początku poświęcić czas na staranne zaplanowanie i przygotowanie. Tak, by później przejść do realizacji z poczuciem, że wszystko jest pod ręką i zostało przemyślane, a ryzyko niepowodzenia ograniczone do minimum.

Dlaczego warto stworzyć szczegółowy harmonogram remontu?

Szczegółowy harmonogram remontu mieszkania pomaga zorganizować prace remontowe w logiczny sposób – z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wykonanie każdego zadania i kolejności, w jakiej poszczególne elementy powinny być realizowane, by nie ograniczać się wzajemnie.

Dobry harmonogram zawiera konkretne odpowiedzi na pytania z kategorii „co zrobić najpierw”, a to daje Ci poczucie kontroli i redukuje stres. Z takim planem w ręku wiesz czego oczekiwać od ekipy remontowej na danym etapie – na przykład ile powinno im zająć skucie ścian, a ile wylanie posadzki, a to duże ułatwienie w śledzeniu postępów. Spisana kolejność prac to też znacząca pomoc w oszacowaniu budżetu, który z kolei hamuje spontaniczne zakupy i chroni Cię przed przekroczeniem wydatków. Kiedy poczujesz zmęczenie remontem, możesz spojrzeć na harmonogram i dowiedzieć się nie tylko ile jeszcze przed Tobą, ale również ile już za Tobą – to pomoże Ci odnaleźć motywację.

Podstawowe etapy przygotowania do remontu

Planowanie to podstawa udanego remontu mieszkania. Zanim zlecisz jakiekolwiek prace, ustal zakres renowacji. W oparciu o to spisz potrzebną ilość i rodzaj materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie? W takim razie skorzystaj z rady doświadczonego remontowo znajomego lub podpowiedzi fachowców, jeśli już jesteś z nimi na etapie rozmów. Często bowiem wykonawcy mają sprawdzone hurtownie i sklepy, a nawet rabaty dostępne przy zakupach na większą skalę.

Generalne prace remontowe w bloku mogą ingerować w konstrukcję budynku. Wtedy musisz zadbać o formalności administracyjne, czyli zdobyć pozwolenia na wprowadzenie określonych zmian. To może potrwać od kilku do kilkunastu dni i warto uwzględnić ten czas w harmonogramie prac, tym bardziej jeśli zależy Ci na szybkim remoncie.

Generalny remont mieszkania lub remont starego mieszkania często wiąże się z burzeniem ścian wewnętrznych i całkowitą odmianą układu funkcjonalnego. Wtedy chętnie korzystamy z pomocy projektantów wnętrz. Pamiętaj jednak, że specjalista potrzebuje czasu na przygotowanie pierwszych propozycji, które niekiedy wymagają jeszcze przedyskutowania i wprowadzenia zmian odpowiadających Twoim potrzebom. To trwa, dlatego kontakt z architektem nawiąż nawet kilka miesięcy przed kompleksowym remontem.

Określenie zakresu prac remontowych

Częścią remontowego harmonogramu jest określenie zakresu niezbędnych prac i kolejności ich wykonania.

Jak dokładnie określić co potrzebuje remontu?

Na początku warto zrobić przegląd wnętrza i zweryfikować, co rzeczywiście wymaga odnowienia lub naprawy. 

Przejdź przez każde pomieszczenie i oceń jego stan. Zwróć uwagę zarówno na to, co widoczne na pierwszy rzut oka, jak podłogi, ściany, stolarka drzwiowa oraz okienna, jak i ukryte przed wzrokiem instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa lub grzewcza. Możliwe, że będziesz potrzebować pomocy specjalisty. 

Przyjrzyj się również aspektom estetycznym i ustal, czy chcesz odświeżyć wnętrze. Zdecyduj czy Twoje mieszkanie wymaga zmian w układzie przestrzennym czy może obecny rozkład pomieszczeń i ścian spełnia Twoje oczekiwania.

Priorytetyzacja zadań remontowych

Po dokonaniu oceny mieszkania ustal kolejność czynności wykonywanych podczas remontu według ich pilności. We wstępie harmonogramu umieść najważniejsze prace, a dalej nieco mniej istotne. Priorytetem powinny być zadania mające wpływ na bezpieczeństwo domowników, czyli wszelkie problemy wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe. Następnie uszkodzenia strukturalne, jak pęknięcia w ścianach czy podłogach.  Niektóre prace (malowanie, wymiana okien) najlepiej gdy zostaną wykonane przy określonej pogodzie – to też uwzględnij podczas priorytetyzacji zadań remontowych. Weź pod uwagę również budżet – jeśli jest mocno ograniczony, zacznij od najistotniejszych dla Ciebie zadań.

Wybór zespołu remontowego to jeden z najważniejszych etapów remontu

Wybór zespołu remontowego

Zdecydowana większość remontów wymaga pomocy fachowców. Niestety tych solidnych – terminowych i z ugruntowanymi umiejętnościami – nie jest łatwo znaleźć, a to od nich w dużej mierze zależy tempo i jakość całego przedsięwzięcia. Warto zatem podejść analitycznie do wyboru pracowników.

Kryteria wyboru odpowiednich fachowców

Świetnie, gdy możesz wybrać polecanych fachowców, na przykład przez znajomych. Często jednak nawet poleceni są niedostępni w czasie, kiedy chcemy przeprowadzić remont. Wtedy trzeba poszukać ekipy na własną rękę, choćby w Internecie. Przeanalizuj nie tylko na cennik i dostępność, ale też opinie klientów, w tym przede wszystkim o terminowości i jakości prac wykonanych przez danego specjalistę. Kluczowa jest pierwsza rozmowa z firmą – uprzejmy ton i transparentność traktuj jako „zielone światło”, a niechęć do podawania konkretnych informacji i unikanie podpisania umowy zdecydowanie powinny wzbudzić Twoje podejrzenia.

Planowanie czasowe remontu

Kiedy już zidentyfikujesz zadania do wykonania w ramach generalnego remontu mieszkania, określ czas potrzebny na każde z nich. By szacunki były jak najbliższe realiom, warto skorzystać z doradztwa ekspertów. Jeśli to nie Twoja pierwsza renowacja w życiu, możesz też posiłkować się własnym doświadczeniem. 

Dla planowania czasowego remontu duże znaczenie ma kolejność prac. Niektóre mogą być bowiem wykonywane równolegle. Inne są ze sobą ściśle powiązanie i możliwe do realizacji tylko w określonej sekwencji. Twoim celem powinno być efektywne zagospodarowanie dostępnego czasu – tak, by pomiędzy poszczególnymi pracami nie było zbędnych przestojów, ale też bez nadmiernego pośpiechu mogącego zepsuć już osiągnięte efekty. Do planowania przyda Ci się arkusz kalkulacyjny lub zwykła kartka i długopis.

Budżetowanie projektu remontowego

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz remontu mieszkania, czy tylko remontu pokoju krok po kroku, prawdopodobnie dysponujesz ograniczonym budżetem na ten cel. Aby wykonać wszystkie prace mieszcząc się w przewidzianej sumie pieniędzy, zestaw koszt niezbędnych prac z dostępnym funduszem, uwzględniając aktualne ceny materiałów, koszty „robocizny” i ewentualnie nowego wyposażenia. Do bazowej wyceny dodaj około 10% na dodatkowe wydatki (pozwolenia, wynajem kontenera na odpady, wynajem lub zakup narzędzi) i na nieprzewidziane zakupy, bo te występują przy każdym remoncie. 

Jeśli mimo wielu prób nie możesz zmieścić się w przewidzianym budżecie, to znak, że musisz zmniejszyć zakres renowacji lub mocniej optymalizować koszty, na przykład poprzez kupno tańszych (ale nie gorszych!) materiałów lub samodzielne wykonanie niektórych prac.

Monitoring postępu i dostosowywanie planów

Remont jest procesem, który trwa co najmniej kilka tygodni. Złożony z wielu zadań, czasami nawet wykonywanych przez różnych pracowników, wymaga stałej kontroli. Regularne inspekcje i stała komunikacja z wykonawcami zmniejsza ryzyko kardynalnych błędów, mogących zaprzepaścić efekty, na jakich Ci zależy. Jest też gwarancją szybkiej reakcji i zmiany planów, gdy te okażą się potrzebne. Nie bój się pytać fachowców o terminy realizacji poszczególnych etapów i wszystko skrzętnie zapisuj w notatkach lub arkuszu kalkulacyjnym. Taki remont mieszkania – krok po kroku i z trzymaniem ręki na pulsie – będzie znacznie spokojniejszy.

Podsumowanie

Harmonogram remontu to dokładny i przejrzysty plan działania, dzięki któremu renowacja mieszkania przebiega sprawniej, efektywniej i generuje mniej stresu. Jego przygotowanie nie jest tak czasochłonne, jak mogłoby się na początku wydawać, a dodając przejrzystości najtrudniejszym etapom remontu, okazuje się wręcz oszczędnością czasu i energii.

A jeśli nie chcesz prowadzić remontu samodzielnie, skontaktuj się z nami, firmą Lafrentz Home i zleć nam kompleksowe wykończenie wnętrz prywatnych. Mamy dla Ciebie 5 różnych pakietów cenowych, zawsze trzymamy się ustalonego terminu i budżetu (cena nie zmienia się w czasie!) i kontaktujemy Cię z dedykowanym opiekunem Twojego projektu. Brzmi dobrze? Kliknij i dowiedz się więcej.

Pozostałe wpisy