Jak urządzić biuro dla małej firmy z gabinetem?

Jak urządzić biuro dla małej firmy?

Nowoczesne biuro łączy w sobie wiele funkcji – jest estetyczne, wygodne i dopasowane do specyfiki branży, w jakiej działa firma. Z jednej strony spełnia oczekiwania pracowników, którzy spędzają w nim znaczącą część dnia, a z drugiej – odpowiada gustowi klientów, gości lub partnerów biznesowych. Aranżacja małego biura z zachowaniem tych wszystkich cech nie jest łatwa, głównie z powodu ograniczonej przestrzeni. Jednak dobre planowanie może rozwiązać ten problem.

Aranżacja małego biura dla kilku pracowników w jasnych barwach.

Co wziąć pod uwagę podczas aranżacji biura z gabinetem?

Im mniejsze biuro, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie dobrego projektu. Z planem w ręku każdy metr kwadratowy będzie mógł zostać maksymalnie wykorzystany – po to, by zwiększał wygodę pracowników i współtworzyć profesjonalny wizerunek firmy. Co w takim planie należy uwzględnić? Znaczenie ma dosłownie wszystko, ale najmocniej skup się na wyborze mebli, oświetlenia, kolorów i lokalizacji gabinetu.

Wybór ergonomicznych mebli

Ergonomia to po prostu must have, jeśli chodzi o aranżację biura. Od niej zależy na ile wygodna jest firmowa przestrzeń – czy pracownicy mogą realizować swoje zawodowe obowiązki, nie doświadczając przy tym dyskomfortu. To z kolei zwiększa ich efektywność oraz poczucie przyjemności z pracy, a to powinno być ważne dla każdego szefa i menedżera celującego w biznesowy sukces. Jak urządzić biuro, by było ergonomiczne? Przede wszystkim przez zakup ergonomicznych mebli.

  • Fotele biurowe. Jeśli przynajmniej część zadań musi być realizowana przy biurku, biuro powinno zostać wyposażone w ergonomiczne fotele, czyli takie, które umożliwiają regulację wysokości i kąta odchylenia względem wzrostu pracownika. To zmniejszy ryzyko bólu pleców, napięcia w karku i ramionach oraz zagwarantuje poczucie komfortu podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem czy przy dokumentach.
  • Biurka z regulowaną wysokością. Regulacja fotela nie wystarczy; najlepsze dopasowanie mebli do wzrostu pracownika uzyskasz wtedy, gdy biurko również będzie mieć opcję zmiany wysokości. To może być standardowy mebel z wysuwanymi nogami lub nowoczesne biurko z automatyczną regulacją w dużym zakresie, umożliwiające nawet pracę na stojąco; to cenne w szczególności dla osób spędzających przy biurku cały dzień.
  • Podnóżki i podkładki ergonomiczne. Mniejsze, ale równie istotne akcesoria, takie jak podnóżki, podkładki pod nadgarstki czy podpórki pod plecy, znacznie poprawiają komfort pracy. Pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz zmniejszają napięcie mięśniowe. Warto je dodać do mebli, zwłaszcza gdy nie ma możliwości zakupy tych z najwyższej półki – wtedy proste dodatki zwiększą bazową funkcjonalność podstawowego biurka lub fotela.

Odpowiednie oświetlenie małego biura

Projekt biura powinien uwzględnić odpowiednie oświetlenie. Dobrze dobrane nie tylko poprawi koncentrację, samopoczucie i utrzyma zdrowie pracowników, ale też optycznie powiększy i rozjaśni biuro, co przy jego małym metrażu nabiera szczególnego znaczenia.

Światło naturalne jest zawsze najlepsze. Ma korzystny wpływ na samopoczucie. W nim również pięknie wyglądają ściany, meble i dodatki. W małych biurach warto maksymalnie wykorzystać okna – nie blokować ich ciężkimi zasłonami ani nie zasłaniać meblami, a zamiast tego użyć lekkich, regulowanych rolet. 

Ponadto w funkcjonalnym, eleganckim biurze potrzebne jest sztuczne światło – pod postacią światła ogólnego, równomiernie oświetlającego całe pomieszczenie oraz światła punktowego, zlokalizowanego głównie na biurkach. W małych biurach dobrze działają sufitowe lampy LED, emitujące jasne, ale niezbyt intensywne światło. Warto wybrać żarówki o neutralnej barwie (około 4000K) – na tyle jasnej, by sprzyjała koncentracji, ale też na tyle ciepłej, by biuro pozostało przytulne i przyjemne w odbiorze. Do tego koniecznie dodaj lampki biurkowe z regulowanym kątem padania światła.

Pamiętaj o dobrym rozmieszczeniu źródeł światła. Zadbaj o to, by nie powodowały odblasków na monitorze ani refleksów na innych powierzchniach. Nie bój się wykorzystać oświetlenia jako dekoracji – kinkiety na ścianach bocznych dodadzą przytulności, a taśma LED przy recepcji wzmocni nowoczesnych charakter biura.

Lokalizacja gabinetu w biurze

Pomysł na biuro sprawdzi się wtedy, gdy uwzględnisz w nim najbardziej optymalne miejsce dla gabinetu. Powinno ono gwarantować prywatność i ciszę niezbędną do pracy i spotkań biznesowych. Optymalnym rozwiązaniem jest oddzielenie go od głównej przestrzeni roboczej, aby ograniczyć hałas i zakłócenia związane z działaniem zespołu. Jeśli biuro ma tylko jedno pomieszczenie, warto pomyśleć o zastosowaniu przeszklonych ścianek dźwiękoszczelnych lub innych form podziału przestrzeni, które nie zabierają światła, ale zapewniają spokój.

Jednocześnie gabinet powinien być łatwo dostępny i zintegrowany z częścią pracy pozostałych osób, dlatego nie należy oddalać ani oddzielać go zbyt mocno. Poza tym w gabinecie przyda się dostęp do naturalnego światła, więc jeśli to możliwe, warto wybrać na nie pomieszczenie lub fragment pokoju z oknem.

Aranżacja gabinetu w ciemnych barwach przy oknie.

Jak urządzić gabinet w małym biurze?

Pytanie o to, jak urządzić małe biuro, jest też często pytaniem o to, jak urządzić gabinet w tym biurze. 

Podstawowe zasady pozostają niezmienne. Przede wszystkim wyposaż go w ergonomiczne meble, rozszerzone o kanapę, jeśli planujesz przyjmować w gabinecie kontrahentów lub klientów, a także regał na książki i magazyny, gdy w pracy potrzebujesz stałego dostępu do źródeł. Przy czym mały metraż wymaga, by były to meble kompaktowe i w miarę możliwości wielofunkcyjne oraz usytuowane z maksymalnym poszanowaniem dostępnej przestrzeni. Z pewnością sprawdzi się biurko z szufladami na dokumenty i regał z wystarczająco mocnymi półkami, zdolnymi udźwignąć drukarkę.

Aranżacja gabinetu powinna być spójna z estetyką pozostałej części biura i tworzyć z nią całość. Sięgnij raczej po jasne kolory, które pozwolą optycznie powiększyć małe pomieszczenie i dodadzą mu lekkości. Żeby wnętrze było jeszcze przyjemniejsze, rozszerz je o dodatki takie jak: przyjemny w dotyku dywanik, lekkie zasłony, plakaty, kwiaty. Nie bój się wzbogacić gabinetu o osobiste akcenty, takie jak zdjęcia czy obrazy, ale zachowaj przy tym umiar, zwłaszcza gdy planujesz witać tam potencjalnych partnerów biznesowych. Zwróć uwagę na oświetlenie – niech będzie to zarówno elegancka lampka biurkowa, odpowiednio jasna lampa sufitowa i ewentualnie jeszcze dodatkowe źródło światła, jak lampa podłogowa lub kinkiet.

Eleganckie biuro – jakie kolory i dekoracje najlepiej wybrać?

W aranżacjach nowoczesnego biura o eleganckim charakterze duże znaczenie mają kolory i dekoracje. By miejsce to odzwierciedlało profesjonalizm firmy, a przy tym sprzyjało kreatywności i komfortowi pracowników, warto przestrzegać kilku zasad.

Kolorystyka

W eleganckim biurze najlepiej sprawdzają się stonowane, neutralne kolory, takie jak beże, szarości czy biel. Stworzą doskonałe tło dla bardziej wyrazistych fragmentów, w których możesz zastosować butelkową zieleń, burgund lub kolor granatowy. W ten sposób zachowasz równowagę między jasnymi i ciemnymi barwami oraz stworzysz nowoczesne biuro z charakterem.

Dodatki i dekoracje

Rolę dekoracji mogą pełnić nieodzowne elementy biurowego wyposażenia, takie jak lampy. Wystarczy wybrać modele o nieco wyrazistszej funkcji estetycznej. Poza tym do biura warto dołączyć żywe rośliny – wypełnisz nimi zwłaszcza trudne do zagospodarowania i często po prostu puste kąty. W biurach niektórych firm dobrze wrażenie wywrą na gościach i pracownikach gustowne obrazy lub urocze plakaty. Do małego biura można też włączyć lustra, które wizualnie je powiększą. Pamiętaj jednak, że w przypadku dekoracji liczy się jakość, nie ilość – dwa lub trzy starannie dobrane dodatki będą skuteczniejsze niż cała gama różnych i przez to niepasujących do siebie drobiazgów.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak urządzić biuro o niewielkim metrażu i z koniecznością wydzielenia gabinetu. Inspiracji na konkretne rozwiązania szukaj w różnych miejscach, też wokół siebie – w biurach firm, które na co dzień odwiedzasz. A jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zaaranżować profesjonalną i przytulną przestrzeń, skontaktuj się z nami – jako Lafrentz Home specjalizujemy się w projektach i realizacji przestrzeni komercyjnych.

Pozostałe wpisy