Mieszkanie do wynajęcia dla studentów – co powinno się w nim znaleźć?
Wynajem mieszkania dla studentów to świetny sposób na zysk. Jednak aby przyciągnąć zainteresowanych lokatorów, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie i funkcjonalność przestrzeni. Studenci szukają miejsc, które zapewnią im wygodę, atmosferę sprzyjającą nauce i jednocześnie nie będą nadmiernie obciążały budżetu. Co powinno się znaleźć w mieszkaniu studenckim, aby spełniło ono oczekiwania i potrzeby młodych najemców?
Podstawowe i funkcjonalne wyposażenie
Studenci szukają w mieszkaniach podstawowego wyposażenia, które pozwoli im żyć bez zmartwień o spełnienie podstawowych potrzeb. Choć są gotowi dokupić część elementów lub przywieźć je ze sobą z rodzinnego domu, znacznie lepiej odbiorą mieszkanie, w którym jest wszystko, co niezbędne do codziennego życia.
Zatem wyposaż mieszkanie w meble takie jak łóżko, biurko z krzesłem, szafę. W kuchni umieść podstawowe sprzęty AGD: lodówkę z zamrażarką, kuchenkę i piekarnik, a najlepiej jeszcze mikrofalówkę. Przyda się też zestaw naczyń i sztućców. Z kolei w łazience powinna stanąć wanna lub kabina prysznicowa, umywalka i pralka. Nie zapomnij o chociaż jednej szafce na przechowywanie kosmetyków i lustrze. Z dodatków na uwagę zasługuje dobre oświetlenie (w tym lampka biurkowa) i szybki oraz stabilny internet (studenci docenią dostęp do sieci bez konieczności samodzielnego podpisywania umów z dostawcami). Jeśli chcesz zachęcić najemców do dbania o mieszkanie, udostępnij im solidny odkurzacz i mop.
Najważniejsze zasady aranżacji mieszkania na wynajem
Jeśli chcesz zwiększyć szansę na szybki i długoterminowy wynajem oraz pozyskanie odpowiedzialnych najemców, zaaranżuj mieszkanie zgodnie z kilkoma zasadami:
Funkcjonalność przede wszystkim
Studenci potrzebują miejsca do nauki, odpoczynku i spotkań towarzyskich w jednym lokum. Niewielkie metraże muszą być więc zaaranżowane w sposób maksymalnie praktyczny. Wykorzystaj do tego meble funkcjonalne. Rozkładana sofa, która w dzień pełni funkcję kanapy, a w nocy łóżka, pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce. Łóżka z pojemnikami na pościel lub szafkami pod spodem pomogą w przechowywaniu rzeczy i uwolnią od obowiązku kupna dodatkowych szaf. Z kolei biurko może służyć nie tylko do nauki, ale też jako stolik do jedzenia – szczególnie w małych kawalerkach będzie to jak najbardziej zrozumiałe.
Solidność i trwałość wyposażenia
W mieszkaniach i pokojach studenckich dochodzi do częstej wymiany lokatorów. Aby nie musieć przed każdorazową zmianą wyposażać nieruchomości od nowa i tym samym ponosić kolejnego wydatku, warto już na początku zainwestować w solidne meble i sprzęty. Ich obecność pozwoli Ci też „konkurować” o lepszego najemcę – gotowego zapłacić nieco więcej za większy komfort w mieszkaniu. Nie oznacza to, że masz wydawać fortunę – mieszkanie do wynajęcia dla studentów nie musi, a nawet nie powinno opływać w luksusy. Wybierz po prostu solidne wyposażenie i materiały łatwe w czyszczeniu, na przykład dobre panele i płytki na podłodze, plamoodporną tapicerkę czy farby do ścian nadające się do czyszczenia na mokro.
Minimalizm i przejrzystość
Mieszkania dla studentów nie potrzebują wielu dekoracji i dodatków. Postaw na minimalizm. Z nim wydasz mniej, a przyszłemu lokatorowi będzie łatwiej wyobrazić sobie siebie samego w neutralnej, przestronnej przestrzeni. Wybierz proste formy mebli, jasne kolory ścian oraz uniwersalne dodatki (sztuczna roślina, wieszak na ubrania, zasłony itp.) i zostaw wolne miejsce na plakaty, zdjęcia i książki, których studenci zwykle mają sporo.
Jakie meble do mieszkania na wynajem dla studentów wybrać?
Wyposażenie mieszkania na wynajem dla studentów powinno opierać się na prostocie i przydatności. Oto najważniejsze meble, w które warto zainwestować:
- Łóżko – w kawalerce umieść rozkładaną sofę, która za dnia posłuży jako miejsce do siedzenia, a nocą jako łóżko; przestronniejsze mieszkanie wyposaż w nieco większe łóżko z pojemnikiem na pościel.
- Biurko i ergonomiczny fotel – każdy student potrzebuje miejsca do nauki, dlatego biurko to po prostu konieczność. Wybierz model z wystarczającą ilością przestrzeni na laptopa, książki i notatki. Zyskasz przewagę nad konkurencją, gdy zapewnisz dodatkowe półki przy biurku: na książki i dekoracje. Do biurka dołącz ergonomiczny fotel, a szansa na znalezienie dobrego najemcy wzrośnie jeszcze bardziej.
- Szafa i komoda – chcąc zaaranżować wygodne mieszkanie dla studenta, zadbaj o to, by znalazła się w nim szafa (najlepiej z drążkiem na wieszaki i półkami) oraz komoda na rzeczy osobiste i książki.
- Stolik z krzesłami – studenckie mieszkanie jest też miejscem spotkań, zwłaszcza gdy przebywa w nim kilkoro lokatorów. Wtedy choćby mały stolik kuchenny z krzesłami lub taboretami będzie przydatny i zrobi dobre wrażenie.
- Małe AGD – poza podstawowym wyposażeniem kuchni w lodówkę i kuchenkę, zadbaj o to, by mieszkanie posiadało też mniejsze urządzenia: czajnik elektryczny, mikrofalówkę, toster/opiekacz. Dzięki nim lokatorzy będą mogli szybko przyrządzić smaczne jedzenie.
- Sprzęt do sprzątania – aby student mógł dbać o czystość mieszkania, warto zapewnić mu dostęp do odkurzacza, mopa z wiadrem i zestawu koszy na śmieci przystosowanych do panujących zasad segregacji odpadów.
- Zasłony lub rolety – prywatność i kontrola nad światłem dziennym są ważne; zasłony lub rolety powinny znaleźć się w każdym oknie, przede wszystkim jeśli mieszkanie jest zlokalizowane na parterze lub w gęsto zabudowanej okolicy; rolety pomogą również w regulacji temperatury w pokoju, szczególnie latem, a to istotne zwłaszcza w mieszkaniu bez klimatyzacji.
Drobne dekoracje – chociaż minimalistyczne podejście do aranżacji studenckiego mieszkania jest jak najbardziej zalecane, drobne dekoracje, takie jak plakaty, poduszki, dywany czy sztuczne rośliny mogą dodać mu przytulności i zwiększyć szansę na szybkie znalezienie najemcy; warto postawić na elementy, które można łatwo zmieniać lub usuwać, tak, aby nie narzucać stylu.
Jak tanio urządzić mieszkanie dla studentów?
Wiele osób zastanawia się, jak urządzić mieszkanie na wynajem, by szybko znaleźć dobrego najemcę, a jednocześnie nie wydać zbyt dużej sumy. Jest na to kilka sposobów.
Jeden z nich to kupno prostych mebli i dodatków z sieciówek. Regały, biurka, stoliki kawowe i łóżka znajdziesz w IKEA, a naczynia, akcesoria kuchenne i dekoracje w Pepco. Jeśli masz więcej czasu, rozejrzyj się za meblami z „drugiej ręki” na portalach ogłoszeniowych, takich jak OLX czy Allegro lokalnie i pchlich targach. Często można trafić na solidne, trwałe meble w dobrym stanie za ułamek ceny nowych produktów. Warto też śledzić promocje i wyprzedaże w sklepach meblowych i budowlanych. Nierzadko znajdziesz tam produkty wysokiej jakości w bardzo korzystnych cenach, zwłaszcza pod koniec sezonu lub w czasie dużych wyprzedaży, na przykład Black Friday.
Aranżując mieszkanie dla studenta, postaw na minimalizm. Kupuj wyłącznie najpotrzebniejsze sprzęty, meble i dodatki – dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i stworzyć przestronne, lekkie wnętrze. Podczas gdy lodówka, kuchenka i pralka to absolutne must-have, ze zmywarki, pralko-suszarki i ekspresu do kawy możesz zrezygnować. Do podstawowego wyposażenia dołącz kilka dodatków – dekoracyjne poduszki, dywaniki i zasłony znajdziesz w atrakcyjnej cenie między innymi w Pepco lub Jysk.
Pokój dla studenta – inspiracje
A teraz spójrzmy, jak podane wskazówki można zastosować w praktyce. Poznaj kilka inspiracji na pokój dla studenta na wynajem:
- Pokój w stylu skandynawskim – skandynawski minimalizm wiedzie prym w aranżacji wnętrz, również mieszkań dla studentów. Jasne kolory ścian i mebli z drewnianymi akcentami tworzą przestronne i lekkie, a zarazem przytulne pomieszczenie. Łatwo stworzysz taki pokój, na przykład korzystając z mebli i inspiracji IKEA.
- Pokój industrialny z akcentami loftowymi – jeśli chcesz dotrzeć do zamożniejszych najemców i wyróżnić się na tle konkurencji, stwórz pokój dla studenta w stylu industrialnym/loftowym. Podstawa to metalowe regały, surowe ściany (cegła lub beton) i proste meble z naturalnych materiałów (drewna lub materiału drewnopodobnego). Dodaj do tego wiszące lampy w stylu fabrycznym i plakaty przedwojennych miast. To aranżacje polecane szczególnie mieszkaniom w kamienicach z wysokimi sufitami.
- Pokój z ekologicznym zacięciem – coraz więcej młodych osób interesuje się ekologią i zachwyca naturalnymi produktami oraz materiałami. Wykorzystaj to, by wyróżnić swoje mieszkanie z tłumu innych i zaaranżuj pokój z eko charakterem. Wyposaż go w meble i dodatki z naturalnych tworzyw, takich jak bawełna, rattan, drewno. Na podłodze umieść pleciony dywanik, na parapecie świecę sojową, a w oknach lnianą zasłonę.
Nie masz czasu lub ochoty aranżować mieszkania samodzielnie? Nowoczesne i funkcjonalne wnętrze zyskasz, korzystając z pomocy fachowców. Kliknij i sprawdź naszą ofertę aranżacji oraz wykończenia mieszkań i apartamentów na wynajem.