Dlaczego odpowiedni dobór kolorów jest istotny?
Kolory w domu to jeden z elementów mających duży wpływ na jakość życia domowników. Odpowiednio dobrana kolorystyka wnętrz decyduje bowiem o emocjach, poziomie stresu, skupieniu i tworzy ogólną atmosferę przestrzeni. Kolorom w dużej mierze zawdzięczamy to, czy czujemy się dobrze w danym pomieszczeniu, czy raczej mamy ochotę z niego wyjść. Co więcej, operując kolorami, możesz wydzielić kluczowe strefy: nauki lub pracy, odpoczynku, kreatywności, kontaktu z najbliższymi, tworząc w nich nastrój sprzyjający określonym aktywnościom. A jednocześnie stworzysz wnętrze, które będzie odzwierciedlać Twoją osobowość.
Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz
W ostatnich latach największą popularnością cieszą się:
- Barwy natury – nawiązujące do kolorów, które spotykamy w przyrodzie; to głównie odcienie zieleni, brązu i beże.
- Pastele – idealne do wykreowania modnego, przyjemnego klimatu z romantycznym zacięciem. Najpopularniejsze pastelowe kolory we wnętrzu to pudrowy róż, lawenda i mięta.
- Kontrasty – jeśli masz w sobie sporo aranżacyjnej odwagi, możesz śmiało zainteresować się kolorystyką opartą na kontrastach i łączeniem na przykład bieli z czernią. To sprawdzony sposób na tworzenie dynamicznego, energetyzującego wystroju.
- Ciemne i nasycone – butelkowe zielenie i szmaragdy? Głębokie błękity i chabry? Ciemne kolory we wnętrzach są szalenie modne. Wymagają większych umiejętności aranżacyjnych, ale zdecydowanie dają efekt „wow”.
- Minimalistyczne – to z reguły kolory neutralne, stonowane, jak biel, szarości, beże i brązy. Kwintesencja skandynawskiego minimalizmu.
Podstawy teorii koloru
Istnieją zasady, którymi możesz się kierować, chcąc stworzyć harmonijne kolorystycznie wnętrze.
Krąg barw – narzędzie każdego projektanta wnętrz
W aranżacji wnętrz mamy do dyspozycji cały wachlarz kolorów. Nie oznacza to jednak, że należy je dowolnie łączyć. Jeśli zależy Ci na stworzeniu spójnej, harmonijnej i pięknej aranżacji, poznaj koło kolorów. To intuicyjne narzędzie graficzne przypominające tarczę. Pokazuje, które barwy można ze sobą zestawiać, a które nigdy nie powinny pojawić się obok siebie. Nie wiesz, jakie kolory ścian wybrać? Krąg kolorów Ci pomoże!
Zrozumienie temperatury koloru
Temperatura kolorów jest niezwykle ważna, bo determinuje odbiór barw i ogólną atmosferę.
Ciepłe tonacje zmniejszają wizualnie pomieszczenie, dzięki czemu zyskuje ono na przytulności. Uznawane są za stymulujące i nastrojowe. Z tego powodu świetnie pasują do tych pomieszczeń, w których przyjmujesz gości i spędzasz czas z bliskimi (salon, jadalnia, kuchnia). Do barw ciepłych zaliczamy żółcie, beże, brązy i czerwienie.
Z kolei zimne barwy działają zupełnie inaczej – optycznie powiększają wnętrze, budując wrażenie głębi i przestrzeni. Są ciche i kojące. Sprzyjają wyciszeniu, więc powinny trafić tam, gdzie odpoczywasz (sypialnia, łazienka). To między innymi kolor zielony i niebieski wraz z ich odcieniami.
Jak krok po kroku dobrać kolory do różnych pomieszczeń?
Przede wszystkim ustal funkcję pomieszczenia i związany z tym, pożądany nastrój. Inne kolory pasują bowiem do domowego biura, a inne do sypialni. Weź pod uwagę dostęp do naturalnego światła. Jasne, ciepłe kolory dobrze zadziałają w pomieszczeniach o ograniczonym oświetleniu, podczas gdy w pokojach z dużymi oknami możesz śmielej wykorzystywać chłodniejsze kolory. Nie zapominaj o kolorystyce wnętrz w pozostałej części domu lub mieszkania. Zwłaszcza, jeśli próbujesz ustalić, jak dobrać kolory do otwartej przestrzeni, na przykład salonu sąsiadującego z aneksem kuchennym. Postaraj się zachować silny związek między nimi! Oczywiście miej też na uwadze własne upodobania – wykorzystanie kolorów, które Ci się podobają, to większa szansa na stworzenie inspirującego, przyjaznego wnętrza.
Pastelowe odcienie dla spokojnej atmosfery
Jak dobrać kolor ścian? Możesz postawić na sprawdzone rozwiązania! Jednym z nich są pastelowe kolory w aranżacji. Gwarancja spokojnej atmosfery z nutą pozytywnej energii, a także optycznego powiększenia. Z powodzeniem wykorzystasz je w reprezentacyjnym salonie, przytulnej sypialni lub kuchni. Do wyboru masz szereg barw: pudrowy róż, błękit, lawendę, miętę i koral. Użyj ich jako farby podstawowej lub wykorzystaj tylko we fragmentach ścian. Dobrym pomysłem są też pastelowe meble – o lekkim i zwiewnym charakterze. Pamiętaj, by do pasteli dodać kolory neutralne – biel, szarość, beż czy écru. Dzięki temu unikniesz cukierkowego efektu. Jeśli boisz się zbyt delikatnego i niewyraźnego rezultatu, połącz pastele z intensywnymi, kontrastowymi kolorami. Co powiesz na butelkowozieloną sofę na tle pudroworóżowej ściany?
Ożywienie przestrzeni poprzez akcenty kolorystyczne
Jak dobierać kolory ścian, by stworzyć przestrzeń pełną energii i sprzyjającą działaniu? Architekci radzą, by wybierać radosne barwy i otworzyć się na grę kontrastów. Rozważ żółć – kojarzącą się ze słońcem, latem i świeżością. Świetnie wybrzmiewa zestawiona z klasyczną bielą. Jeśli nie brak Ci odwagi, wypróbuj czerwień. Mniej kontrowersyjna, ale ożywcza jest również zieleń i kolor granatowy
Jak łączyć kolory we wnętrzu?
Na ratunek przychodzi krąg kolorów, o których wspomnieliśmy wcześniej. Wskazuje on główne metody łączenia kolorów:
- Schemat monochromatyczny – wybierasz jeden nadrzędny kolor i dopełniasz go wyłącznie jego odcieniami.
- Schemat dopełniający – wybierasz kolory znajdujące się naprzeciwko siebie w kręgu kolorów.
- Schemat harmonijny – polega na sięganiu po kolory, które w kole barw sąsiadują ze sobą.
- Schemat „triada” i „tetrada” – w nim zestawiasz trzy kolory z kręgu obecne w równej odległości od siebie (triada) lub tworzysz dwie pary dopełniających kolorów (tetrada).
- Schemat achromatyczny – to połączenie czerni, bieli i różnych odcieni szarości.
Wykorzystanie kolorów do manipulowania przestrzenią
W kolorach drzemie duża moc. Z ich pomocą możesz optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze, wiedząc, że jasne barwy dodają przestronności, a ciemne przytulności. Możliwa jest również zmiana proporcji – na przykład malując jedną ścianę w ciemniejszym kolorze niż pozostałe, przesuniesz ją optycznie w tył, co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się dłuższe. To też sprawdzony sposób na dodawanie głębi i tworzenie perspektywy. Poszczególne kolory pozwalają na maskowanie lub podkreślanie określonych elementów architektonicznych. Wzrok przyciągniesz za pomocą kontrastu, a niepasujące fragmenty ukryjesz, malując je tym samym kolorem, co ich otoczenie.
Jak dobrać dodatki kolorystyczne?
Zastanawiając się nad tym, jak dobrać kolor do wnętrza, nie zapominaj o dodatkach. Tekstylia (poduszki, zasłony, narzuty i dywany) są doskonałymi nośnikami barw. Mogą dodać wyrazistości i ciepła. Podobnie jak akcesoria stołowe, obrazy i plakaty. Te ostatnie powinny nawiązywać do otoczenia nie tylko kolorem, ale też przekazem – na przykład fotografie natury świetnie sprawdzą się w aranżacji pełnej kolorów przyrody. Zwróć odpowiednio dużą uwagę na oświetlenie – lampy i abażury, a także… rośliny doniczkowe! Jaskrawe kolory kwiatów ożywią Twoje mieszkanie lub dom.
Najczęstsze błędy w doborze kolorów
Niezależnie od tego, jakie kolory ścian i wyposażenia wybierzesz, pamiętaj o umiarze! Złym pomysłem jest przelewanie tego samego koloru zarówno na ściany, meble, jak i dodatki. Zwłaszcza, jeśli to żywy kolor, przyciągający wzrok i uwagę. Wprowadź go raczej za pośrednictwem drobnych akcentów. Unikaj użycia zbyt wielu kolorów. To prosta droga do stworzenia przytłaczającej aranżacji, w której zamiast odpoczywać, będziesz odczuwać stres. Zamiast tego wybierz 2-3 przewodnie kolory i ich się trzymaj. Nie zapominaj o roli neutralnych kolorów – są potrzebne do równoważenia wystroju. Inne popularne błędy to brak spójności pomiędzy pomieszczeniami, przez co dom składa się z niezależnych od siebie, totalnie różnych pomieszczeń, zamiast tworzyć spójną, przyjazną całość. Poważnym błędem jest też nieuwzględnienie psychologii koloru, podczas gdy barwy mają dużą moc wpływania na nasze samopoczucie – próbowaliśmy dowieść tego w tym artykule
Podsumowanie
Jeśli nie jesteś zawodowym projektantem/projektantką wnętrz, wiele z przedstawionych informacji może być dla Ciebie nowa i zaskakująca. Mamy jednak nadzieję, że – dzięki prostemu wstępowi do psychologii kolorów i informacji o prawidłowym łączeniu barw – wiesz już, jak dobrać kolor ścian, mebli i dodatków, by stworzyć przytulną, piękną przestrzeń. A na pewno których kolorów unikać. I testuj! Śmiało sięgaj po próbki, by sprawdzić, że światło i kontekst panujące w danym pokoju rzeczywiście dobrze łączą się z wytypowanymi kolorami.