Pielęgnacja drewna w domu – Kompletny poradnik

Dlaczego pielęgnacja drewna jest ważna?

Pamiętaj, że drewno to naturalny materiał, który podlega procesowi starzenia i jest narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia spowodowane m.in. przez wilgoć, kontakt z niektórymi substancjami, promieniowanie UV czy styczność z ostrymi lub ciężkimi przedmiotami. Prawidłowa pielęgnacja drewna wzmacnia je i odświeża, dzięki czemu pozostaje piękne na dłużej i służy nienagannie przez wiele lat. Sumienną dbałość o drewno możesz więc uznać za inwestycję, bo odsuwa ona w czasie konieczność wymiany drewnianego wyposażenia czy podłogi.

Co będziesz potrzebować do pielęgnacji drewna?

  • Środki do czyszczenia drewna – znajdź preparat dedykowany posiadanemu rodzajowi drewna. Sprawdzi się lepiej niż uniwersalny środek.
  • Produkty do konserwacji drewna – w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz lakier, bejcę lub olej.
  • Miękkie ściereczki – niezbędne do czyszczenia mebli drewnianych i nie tylko. Przydają się też do nanoszenia preparatów konserwujących (np. oleju).
  • Papier ścierny i szlifierka/opalarka – potrzebujesz ich, by usunąć starą warstwę lakieru lub farby oraz wygładzić drewno.
  • Wałki i pędzle – wałek jest odpowiedni do dużych powierzchni, np. podłogi; do mniejszych możesz użyć pędzla. Przy czym pamiętaj, by do gładkich faktur wybrać pędzel z miękkim włosiem, do produktów rozpuszczalnikowych – z włosiem naturalnym, a wodnych – ze sztucznym.
  • Szpachla i szpachlówka – potrzebne, jeśli w drewnie występują duże ubytki wymagające wypełnienia.
  • Dodatkowe akcesoria – do prac pielęgnacyjnych przydadzą Ci się rękawice ochronne i folia, którą zabezpieczysz inne elementy wyposażenia domu przed kontaktem z preparatami.

Poznaj różne typy drewna

Aby wytypować najlepsze metody pielęgnacji drewna, określ, z jakim typem drewna masz do czynienia.

Drewna twarde VS drewna miękkie

Drewno miękkie pochodzi z drzew iglastych (sosna, świerk czy jodła). Jest lżejsze i mniej gęste niż drewno twarde. Ma zazwyczaj jaśniejszą barwę i mniej wyraziste słojowanie. Często wykorzystuje się je w budownictwie jako materiał konstrukcyjny, a także w produkcji opakowań i w roli materiału opałowego. Może być też użyte w meblarstwie, ale zawsze wymaga trwałego pokrycia ochronnego.
Z kolei drewno twarde to charakterystyczna cecha drzew liściastych (dębu, buku, jesionu czy orzecha włoskiego). Jest cięższe, gęstsze i bardziej wyraziste pod względem słojowania niż drewno miękkie, a także trwałe – znacznie mniej podatne na uszkodzenia czy działanie drobnoustrojów. Często zachwyca bogatymi, naturalnymi zdobieniami. Z tych powodów świetnie sprawdza się w produkcji wysokiej jakości mebli, podłóg, okien, drzwi i elementów wykończeniowych.

Najpopularniejsze rodzaje drewna

W aranżacji wnętrz występują różne typy drewna. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Drewno dębowe – twarde, ciężkie, o wyjątkowej trwałości. Cechuje je jasnobrązowy kolor i wyraźnie zarysowane słoje, idealnie pasujące do rustykalnych, przytulnych wnętrz. Wykorzystywane m.in. do tworzenia mebli, podłóg i schodów.
  • Drewno jesionowe – wytrzymałe, a jednocześnie wysoce elastyczne i sprężyste. Ma niską skłonność do pękania. Wykazuje dużą odporność na gnicie. Przyjmuje kolor od jasnobrązowego do wręcz żółtawego. Odpowiednie na podłogę i meble.
  • Drewno sosnowe – lekkie, łatwe w obróbce, o jasnobrązowym wybarwieniu i z wyraźnymi słojami. Niezbyt wytrzymałe. Używane głównie jako materiał konstrukcyjny i w stolarce drzwiowej oraz okiennej.
  • Drewno mahoniowe – twarde, o jednolitej strukturze (brak rozwarstwień), wysoce odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Ma ciepłą, czerwonawą barwę i gładką fakturę.
  • Drewno orzechowe – jeden z najbardziej cenionych gatunków drewna, razem z sosną i jesionem. Jest drewnem twardym, o dużej kurczliwości. Ma piękną, ciemnobrązową barwę. Duże walory estetyczne i trwałość decydują o tym, że drewno orzechowe stosuje się do produkcji luksusowych mebli i okładzin.

Praktyczny poradnik pielęgnacji drewna

Chcesz się dobrze przygotować do pielęgnacji drewnianych mebli, schodów, podłóg lub elementów wykończeniowych? Łap garść przydatnych informacji!

Jak wyczyścić drewno?

Czyszczenie drewna wymaga skupienia i delikatności. Polega na odkurzeniu i umyciu ściereczką nasączoną preparatem. Wykorzystaj środki dedykowane określonemu typowi materiału – na przykład drewnu olejowanemu. Jak czyścić surowe drewno? W sprzedaży znajdziesz przeznaczone do tego specyfiki. Raczej unikaj domowych mieszanek, zwłaszcza na bazie octu, który może zostawić plamy. Nie naciskaj na drewno zbyt mocno. Pilnuj też, by do ścierki nie dostały się drobinki mogące porysować powierzchnię. Czyszczony obszar musi dobrze wyschnąć, zanim przejdziesz do następnych prac.

Jeśli nie chcesz ryzykować złamaniem przepisów i związanymi z tym grzywnami lub błędami budowlanymi zmniejszającymi ogólne bezpieczeństwo przebywania w mieszkaniu, zdecydowanie postaw na współpracę z dobrymi fachowcami. Oni – poza umiejętnościami technicznymi – są też na bieżąco z obowiązującym prawem budowlanym. Dzięki temu masz gwarancję wykonania remontu lub wykończenia zgodnie z wymogami technicznymi

Konserwacja drewna

Kiedy drewno jest czyste, możesz przejść do konserwacji. Wszelkie nierówności usuń papierem ściernym lub szlifierką/opalarką. Odkurz powstałe w tym czasie zabrudzenia. Gdy drewno dobrze wyschnie, przejdź do impregnacji.
Do pielęgnacji mebli z drewna i podłogi najlepiej pasuje lakier. Tworzy bowiem twardą powłokę (nie wnika w głąb), chroniącą przed uszkodzeniami nawet miękkie drewno, a jednocześnie uwydatnia naturalne piękno materiału, zamiast je maskować. Do wyboru masz różne lakiery – matowe, półmatowe i z połyskiem, a także lakiery rozpuszczalnikowe (trwalsze) i wodorozcieńczalne (niemal bezzapachowe). Preparat najwygodniej nałożysz pędzlem lub wałkiem z krótkim włosiem. Polecamy naniesienie co najmniej dwóch cienkich warstw lakieru z minimum 6-godzinnym odstępem pomiędzy nimi. Lakiery to również dobre środki do pielęgnacji mebli drewnianych.

Olejowanie i woskowanie

Olejowanie polega na nasączaniu drewna naturalnymi, roślinnymi olejami. Płynne preparaty wnikają głęboko w strukturę materiału, wzmacniając go i uodparniając. Przy tym nie tworzą na wierzchu odznaczającej się warstwy, co decyduje o jeszcze bardziej naturalnym efekcie pielęgnacji. Nie zmieniają też jego kolorytu, choć musisz wiedzieć, że po latach od olejowania drewno może zyskać inną, ciemniejszą barwę – to naturalny proces szlachetnego starzenia.
Sięgnij po profesjonalny olej do pielęgnacji drewna. Taki środek często zawiera dodatkowe składniki, chroniące m.in. przed pleśnią czy szkodnikami. Olej nakładaj na czyste i suche drewno, najlepiej ściereczką lub pędzlem, wzdłuż usłojenia. Po pierwszej aplikacji odczekaj około godziny, by olej wniknął w drewno. Po tym nałóż następną warstwę specyfiku. Ewentualny nadmiar usuń przy pomocy ścierki. W przypadku podłóg zalecamy ośmiokrotne olejowanie. Z kolei dla mebli wystarczą 2-3 warstwy.
Bardzo podobnie przebiega proces woskowania. Przy czym czas oczekiwania na nałożenie kolejnej warstwy jest znacznie dłuższy – to minimum sześć godzin. Tu też potrzeba co najmniej kilkukrotnej aplikacji preparatu.

Naprawa drobnych uszkodzeń

Drewno, choć bardzo trwałe, może z czasem pokryć się drobnymi uszkodzeniami. Za chwilę pokażemy Ci, jak sobie z nimi poradzić!

Usuwanie zarysowań i plam

Zadrapania i zarysowania ukryj, stosując dedykowany temu zadaniu korektor do drewna, koniecznie w takim samym kolorze, jak naprawiana powierzchnia. Czym czyścić drewno z mocnych plam? Spróbuj domowym sposobem – mieszanką wody i octu w proporcji 1:1 nałożoną na co najmniej kilka minut. Jeśli to nie poskutkuje, to znak, że pora na nałożenie lakieru w odpowiednim odcieniu i zakrycie plamy.

Naprawa pęknięć i dziur

Pęknięcia i dziury to poważniejsze uszkodzenia. Ale na to też mamy rozwiązanie! Wykorzystaj odpowiednią pastę, kit lub szpachlę do drewna – nazewnictwo jest różne, ale chodzi po prostu o wypełniacz ubytku. Po wyschnięciu preparatu wyszlifuj powierzchnię, by stała się równa i gładka.

Podsumowanie

Teraz wiesz już, czym wyczyścić drewno i jakie dodatkowe prace wykonywać regularnie, by utrzymać solidność i piękno drewnianej powierzchni. Dotyczy to zarówno podłóg, jak i mebli. Zdajemy sobie sprawę, że pielęgnacja może być czasochłonne, ale uwierz, warto! Tylko ona gwarantuje doskonały wygląd drewna przez lata. 

Pozostałe wpisy