Prysznic czy wanna - co wybrać do łazienki? - LafHome : LafHome

Prysznic czy wanna – co wybrać do łazienki?

Prysznic czy wanna - co wybrać do łazienki?

  1. Prysznic czy wanna – co wybrać do łazienki?
  2. Metraż łazienki – kluczowy czynnik
  3. Co zużywa więcej wody: wanna czy prysznic?
  4. Co lepiej utrzymać w czystości: wannę czy prysznic?

Relaksująca kąpiel w wannie? A może szybki prysznic, który od razu postawi Cię na nogi? Co wybrać do łazienki? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? W niniejszym poradniku przedstawiamy najważniejsze aspekty posiadania prysznica i wanny oraz podpowiadamy, czy dobrym wyjściem jest rozwiązanie 2w1, czyli wanna z parawanem. 

Metraż łazienki – kluczowy czynnik

Zanim zaczniemy porównywać zalety i wady poszczególnych rozwiązań, zacznijmy od tego, czy dana łazienka w ogóle stwarza możliwości do takich rozważań. Mowa o metrażu, który powinien być punktem wyjścia do dalszego planowania łazienki. Szczególnie, jeśli łazienka jest mała lub ma nietypowy kształt – w takich sytuacjach nierzadko zostajemy pozbawieni wyboru, ponieważ wygodnie zmieści się tylko prysznic i to nie każdy. W niewielkich łazienkach najlepiej sprawdzą się prysznice zamykane na drzwi i z reguły jeśli nie ma miejsca na wannę, to nie ma również miejsca na nowoczesną kabinę walk-in.

 

Z drugiej strony dostępne na rynku wanny mają obecnie różne rozmiary i kształty, dlatego nie zawsze mała łazienka wyklucza posiadanie wanny. Jakie są optymalne wymiary dla obu rozwiązań? Oto kilka przykładów, ile miejsca w łazience potrzebujemy na wannę, a ile na prysznic:

  • Wanna prostokątna – aby była wygodna dla osoby o wzroście ok. 170 cm, powinna mieć wewnątrz min. 150 cm. Do tego wymiaru należy doliczyć obudowę – ok. 15-20 cm, jeśli zależy nam na posiadaniu praktycznej półeczki.
  • Wanna owalna – wymaga większej ilości miejsca – ma długość ok. 170-190 cm i szerokość 80-120 cm. Do tych wymiarów należy doliczyć obudowę – podobnie, jak przy wannach prostokątnych.
  • Wanna wolnostojąca – teoretycznie zajmuje mniej miejsca od standardowej prostokątnej, ponieważ nie ma obudowy, natomiast aby była praktyczna i aby pozostał wokół niej wygodny dostęp potrzebny do utrzymania czystości, w praktyce wanna tego rodzaju będzie potrzebowała więcej miejsca. Nie sprawdzi się zatem w małych łazienkach.
  • Prysznic typu walk-in – to nowoczesne rozwiązanie do wygodnego użytkowania wymaga zastosowania szyby o szerokości 80-100 cm. Im szersza jest szyba, tym mniejsze ryzyko zachlapania łazienki podczas brania prysznica. Dodatkowo odległość między szybą a ścianą przeciwległą powinna pozwalać na wygodne poruszanie się, czyli wynosić ok. 90-100 cm. Takie rozwiązanie rzadko sprawdza się w małych łazienkach.
  • Prysznic zamykany – jeśli podobają nam się kabiny walk-in, ale metraż łazienki na to nie pozwala, dobrym kompromisem będzie zastosowanie prostokątnego prysznica bez brodzika, ale z zamykanymi drzwiami. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach, ponieważ wymaga ok. 90-100 cm szerokości i tyle samo głębokości. Jest też opcja kabiny zamykanej, ale z brodzikiem (prostokątnej lub półokrągłej) – jednak jest to coraz mniej popularny wybór.

Co zużywa więcej wody: wanna czy prysznic?

Kolejny ważny aspekt, zwłaszcza w dobie rosnących cen za media i inflacji, jest zużycie wody. Bardziej oszczędnym rozwiązaniem wydaje się być prysznic, ponieważ pozwala na szybkie umycie ze znacznie mniejszą ilością wody. Dla porównania, 8-minutowy prysznic (to czas, który pozwala się zrelaksować) wiąże się ze zużyciem ok. 40 l wody, natomiast aby komfortowo spędzić czas w wannie, potrzebujemy nawet 140 l wody, która się dodatkowo wychładza i trzeba ją co jakiś czas dolewać. Oczywiście można wykąpać się w wannie w 30 l wody, ale daleko będzie takiej kąpieli do komfortu i relaksu – a przecież głównie to są powody stojące za wyborem wanny w miejsce prysznica.

Co lepiej utrzymać w czystości: wannę czy prysznic?

Wiele zależy od rodzaju. Np. wanny narożne są bardzo głębokie i żeby je dokładnie wyczyścić i dotrzeć do wszystkich zakamarków czy nawet samej baterii nawannowej, konieczne jest wejście do wanny. Dużo wygodniejsze w czyszczeniu są wanny prostokątne. Prysznic jest na ogół trudniejszy w utrzymaniu, ponieważ na szybie widać wszystkie zacieki z mydła czy szamponu. Taka kabina wygląda atrakcyjnie, ale tylko wtedy, gdy jest czysta. Jeśli nie mamy czasu na częste jej czyszczenie, pod tym względem lepiej jest wybrać tradycyjną lub wolnostojącą wannę, które są najłatwiejsze w utrzymaniu.

Pozostałe wpisy