Układ funkcjonalny – wydziel strefy w swoim małym mieszkaniu
Wrogiem aranżacji małych mieszkań jest nieporządek, dlatego Twoim pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie stref: gotowania i spożywania posiłków, odpoczynku, higieny i pracy. Nie oznacza to, że każda z nich wymaga osobnego pomieszczenia. Układ funkcjonalny możesz zastosować nawet w kawalerce. Wtedy strefy oddzielasz od siebie meblami – barkiem lub jadalnianym stolikiem separujesz kuchnię od salonu, kanapą salon od przedpokoju, a smukłym regałem salon od kącika pracy.
Uwzględnij też zabawę podłogą; dywan przypisz części odpoczynkowej, płytki – kuchennej, a same panele – przestrzeni związanej z pracą i/lub korytarzowej. W projekcie małego mieszkania, zwłaszcza kawalerki, możesz także rozważyć umieszczenie ażurowej ścianki.
Sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie małego mieszkania
Światło
W aranżacjach małych mieszkań kluczowe znaczenie ma światło. Im więcej tego naturalnego, tym lepiej, dlatego zrezygnuj z grubych, ciemnych zasłon na rzecz delikatnych rolet. Jeśli to możliwe, połącz ze sobą pomieszczenia – na przykład salon z kuchnią, zamiast każde z nich odgradzać ścianą. Te „zabierają” światło wpadające przez okna i w małych mieszkaniach bardzo przytłaczają. Wykorzystaj lekkie lampy sufitowe mocno przylegające do sufitu, w jasnych kolorach. Uzupełnij je lampami punktowymi – kinkietami, lampami podłogowymi lub stołowymi. Unikaj masywnych i zwisających żyrandoli, które tworząc cienie na ścianach, optycznie ścieśniają wnętrze.
Lustra
W inspiracjach na małe mieszkanie znajdziesz dużo luster. Nie bez przyczyny. Szkło pięknie odbija światło, dodatkowo doświetlając i powiększając pomieszczenie. Zamontuj je przede wszystkim w części przechodniej i sypialnianej. Idealnie, jeśli będzie to miejsce na wprost okna lub na ścianie prostopadłej do niego, ale nie po przeciwległej stronie grzejników i innych rzeczy, które chcesz raczej ukryć, zamiast eksponować. Oczywiście to nie muszą być samodzielne lustra; równie dobrze sprawdzi się szafa z lustrzanym frontem.
Kolory ścian
Sprytne rozwiązania do małego mieszkania to między innymi wybór farb w jasnych kolorach. Odcienie szarości, beżu lub złamana biel rozjaśnią ściany i odbiją naturalne światło, co wzmocni efekt otwartego, przestronnego wnętrza. Lubisz wyraźniejsze kolory? Nie musisz z nich zrezygnować. Do aranżacji małego mieszkania wybierz jednak pastele lub kolory czerpiące z natury o udowodnionej delikatności.
Ciekawe rezultaty osiągniesz poprzez manipulację kolorami. Malując sufit na biało, stwórz jeszcze kilkucentymetrowy, biały pasek na ścianach przy suficie, a pokój od razu wyda się wyższy. Dobrą praktyką jest również użycie ciemnej farby na krótszą ścianę, a jasnej na dłuższą, by optycznie wydłużyć pomieszczenie.
Podłogi
Rozwiązania dla małego mieszkania obejmują też podłogi. Powinny być jasne – białe, kremowe lub popielate. Najlepiej w podobnym kolorze, co ściany. Warto wykorzystać ten sam materiał na całej powierzchni, ale nie jest to konieczne. W końcu zabawa panelami, wykładzinami i kafelkami umożliwia skuteczne wydzielenie stref funkcjonalnych. W kuchni i/lub łazience planujesz zamontować płytki? Wybierz te o większym gabarycie, jako że duża liczba fug może ścieśnić pomieszczenie.
Maksymalizacja przestrzeni – sekrety efektywnego wykorzystania każdego metra
Wnęki
Jednym z pomysłów na małe mieszkanie jest wykorzystanie wnęk. To idealne miejsce na przechowywanie butów, zamontowanie lodówki czy ustawienie regału z książkami. W ten sposób nie tracisz cennej przestrzeni. Co więcej, mieszkanie zyskuje na głębi, zwłaszcza jeśli zamontujesz we wnęce dodatkową lampę lub pomalujesz ją innym, ciemniejszym kolorem. Oczywiście najlepsze są wnęki zaplanowane już na poziomie projektowania mieszkania. Z przypadkowo powstałymi lub niechcianymi trudniej sobie poradzić, ale ich ciekawe zaaranżowanie również jest możliwe.
Antresola
W kamienicach często mamy do czynienia z bardzo wysokimi sufitami. Wtedy warto rozważyć stworzenie antresoli, jako sposobu na efektywne zagospodarowanie trudnodostępnej przestrzeni. Umiejętnie zaprojektowana doda nawet kilkanaście metrów kwadratowych do metrażu użytkowego. Będzie też wygodna i z pewnością uatrakcyjni Twoją aranżację małego mieszkania. Zadbaj, by antresola miała wysokość przynajmniej 1,5 m, dobrą wentylację i wygodne oraz spójne z wystrojem schody.
H2: Wybór mebli do małego mieszkania – co warto wiedzieć?
Jak urządzić małe mieszkanie – w bloku i nie tylko? Włączając do niego meble wielofunkcyjne. Doskonałym przykładem jest sofa, która może służyć do odpoczynku w ciągu dnia, nocnego snu i przechowywania pościeli, a także składany stolik kawowy. W niedużej sypialni, w której chcesz urządzić kącik pracy, rozważ umieszczenie łóżka chowanego w szafie lub łóżka z szufladami pod stelażem. W ten sposób zwolnisz przestrzeń na biurko i swobodne przemieszczanie się po pokoju. Czeka Cię też mniej sprzątania, bo szuflady schowane pod łóżkiem nie wymagają częstego odkurzania – w przeciwieństwie do standardowej szafki.
W aranżacji małych mieszkań mniej znaczy lepiej. Kawalerkę lub M2 wyposaż tylko w najpotrzebniejsze meble. Rozważnie dobierz rozmiar, kolor i wzór przedmiotów. Jasne kolory i proste obicia – w to warto celować. Podobnie jak w przezroczystości – szklane stoliki i ażurowe fronty, które przepuszczają światło. Postaw raczej na kompaktowe meble modułowe, o gabarytach proporcjonalnych do rozmiarów pomieszczeń. Unikaj rozdrabniania – jedna, pojemna szafa będzie lepsza niż kilka mniejszych regałów, nawet jeśli łącznie miałyby pomieścić dokładnie tyle samo rzeczy.
W małym mieszkaniu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Nie zapomnij więc, by zagospodarować też tę najtrudniejszą do opanowania przestrzeń – na przykład pod sufitem. Zrobisz to, zamawiając meble na wymiar sięgające sufitu. Będą nieco droższe, ale potraktuj to jak inwestycję w tworzenie wygodniejszego mieszkania. Najwyżej umiejscowione schowki są dobre do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów, a niższe szuflady i półki – na rzeczy, które powinny być pod ręką.
Do przechowywania służą również wiszące półki i szafki. Świetnie zagospodarujesz nimi wolne fragmenty ścian, zyskując dodatkowe miejsce na książki, płyty CD, dekoracje i nie tylko. Przedmioty, których nie chcesz eksponować, umieść najpierw w estetycznych koszach-organizerach i dopiero później na wiszącym regale.
Najczęstsze błędy w urządzaniu małego mieszkania – jak ich uniknąć?
A teraz spójrzmy, czego należy unikać w aranżacji małych mieszkań. Poznaj kilka najpopularniejszych i najbardziej niebezpiecznych błędów:
- Za dużo mebli. Małe mieszkanie wyposażone w zbyt wiele mebli przytłacza i staje się niewygodne. Dlatego przed zakupem poświeć chwilę na planowanie. Ustal, jakie meble są niezbędne i wykonaj dokładne pomiary.
- Nieodpowiednie dekoracje. Masywne obrazy, bogato zdobione kinkiety czy ciężkie zasłony niestety optycznie pomniejszają mieszkanie. Zbyt duża liczba drobiazgów też nie jest dobra – zabiera cenne miejsce innym, być może ważniejszym przedmiotom. W dekorowaniu stawiaj raczej na minimalizm.
- Niewystarczające oświetlenie. Aranżacje małego mieszkania w bloku powinny być przepełnione światłem. Ciemne wnętrze zdaje się bowiem mniejsze niż w rzeczywistości. Warto usunąć z okien grube zasłony i dodać kilka dodatkowych źródeł światła, jak kinkiety czy lampy stołowe.
- Błędne użycie kolorów. Zbyt duża liczba kolorów lub zbyt ciemne barwy to prosta droga do stworzenia zbyt stymulującej, a czasami wręcz klaustrofobicznej przestrzeni. Postaw raczej na kilka jasnych farb, a mocniejsze kolory potraktuj jako pojedyncze akcenty.
Podsumowanie
Znasz już najskuteczniejsze rozwiązania do małych mieszkań. Wierzymy, że dzięki nim wiesz na co zwrócić uwagę, organizując, malując i wyposażając przestrzeń w meble, a także wiesz, że modne aranżacje małego mieszkania są w Twoim zasięgu. Wystarczy odrobina cierpliwości i analitycznego podejścia, a pięknie urządzona kawalerka lub M2 mogą być Twoje!